Wakacje ze skrzynką pocztową

Niemal dwie trzecie Amerykanów i Brytyjczyków sprawdza swoją pocztę elektroniczną poza godzinami pracy, a połowa Amerykanów zajmuje się korespondencją nawet podczas urlopu - wynika z badania firmy Xobni.

Badanie pokazuje, że w USA i w Wielkiej Brytanii nie obowiązuje już typowy model pracy przez 5 dni w tygodniu po 9 godzin, pracownicy regularnie sprawdzają pocztę po godzinach pracy, podczas urlopu, w weekendy, gdy są na zwolnieniu lekarskim, a nawet w domu przed zaśnięciem.

Pracownicy są przytłoczeni ilością maili, a z powodu złej sytuacji gospodarczej czują się zobligowani do pracy także w czasie teoretycznie wolnym.

Zobacz również:

  • LinkedIn zhakowane! 93% użytkowników zagrożonych

Badanie pokazuje, że aż 72% Amerykanów i 68% Brytyjczyków sprawdza pocztę podczas urlopu, w weekendy i inne dni wolne. Aż 42% Amerykanów i 26% Brytyjczyków kontroluje maile nawet podczas choroby

Po godzinach pocztę częściej sprawdzają mężczyźni (65%) niż kobiety (51%).

Spośród pracowników, którzy sprawdzają pocztę w czasie wolnym, 27% Amerykanów i 20% Brytyjczyków robi to, ponieważ oczekuje się od nich szybkich odpowiedzi, także poza godzinami pracy. Aż 37% Amerykanów i 45% Brytyjczyków obawia się, że w skrzynce pocztowej może znaleźć się jakaś istotna wiadomość. W USA 43% pracowników sprawdza pocztę elektroniczną po pracy, żeby nie gromadzić sobie nadmiaru zadań, a 18% - żeby wspomóc swoją karierę. Jedynie 5% ankietowanych chce w ten sposób zrobić dobre wrażenie na swoich szefach i kolegach.

Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu br. na zlecenie firmy Xobni, która tworzy aplikacje do zarządzania pocztą elektroniczną, przez firmę Harris Interactive w USA i Opinion Matters w Wielkiej Brytanii.