Wakacyjne zagrożenia wirusowe

Czy w lecie cyber-przestępcy jadą na urlop? A może robią to tylko pracownicy firm antywirusowych? Czy należy obawiać się wzrostu zagrożeń w okresie wakacyjnym? Czy twoja komórka jest bezpieczna? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym materiale. Przedstawiamy raporty i rankingi zagrożeń ze strony wirusów i trojanów, które nękały komputery w czerwcu tego roku. Zapytaliśmy też kilku ekspertów jak sobie radzić z zagrożeniami w czasie wakacji.

Wakacyjne zagrożenia wirusowe
Wakacje to czas odpoczynku od pracy, szkoły i... komputerów. Wiele osób nie może jednak się obyć bez dostępu do Internetu i to nie z powodu uzależnienia, ale z konieczności. Wyobraź sobie sytuację, gdy wylegujesz się nad jeziorem gdzieś na Mazurach lub w niepowtarzalnych okolicznościach przyrody sączysz sobie spokojnie zimny napój z pianką. Nagle przypominasz sobie o niezapłaconym rachunku, nie wysłanym dokumencie, który miałeś dawno oddać przed urlopem lub nagle "coś się stało" i potrzebujesz komputera z połączeniem internetowym. Co robisz? Zakładając, że nie wozisz laptopa ze sobą, niZ masz telefonu komórkowego z wygodnym wyświetlaczem i obsługą 3G najprawdopodobniej skierujesz się do najbliższej kawiarenki internetowej. A to duży błąd!

Zagrożenia czerwca

Do naszej redakcji w ostatnim czasie napłynęło sporo raportów dotyczących bezpieczeństwa, najpopularniejszych wirusów, trojanów a nawet procederu sprzedawania narzędzi hakerskich na forach internetowych. Postanowiliśmy przedstawić czytelnikom kilka opinii ekspertów na temat bezpieczeństwa oraz rankingi różnych laboratoriów zajmujących się tą tematyką.

Laboratorium ESET

Wakacyjne zagrożenia wirusowe

Lista wirusów czerwca wg laboratoriów ESET

Być może nazwa ESET nie jest wszystkim znana, jednak jeśli dodamy, że jest to producent antywirusa NOD32, wszystko stanie się jasne. Raport został stworzony na podstawie informacji zbieranych od użytkowników z całego świata, dzięki systemu ThreatSense.Net. Obejmuje on swoim badaniem 10 milionów komputerów. Gromadzone informacje poddawane są analizie statystycznej, na podstawie której powstaje raport pokazujący najczęściej wykrywane zagrożenia w sieci w skali globalnej. Według ESET, Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 10.000 różnych zagrożeń.

Najczęściej atakującym złośliwym kodem według raportu ESET był w czerwcu koń trojański Win32/TrojanDownloader.Ani.Gen. Zagrożenie podstępnie infekuje system operacyjny wykorzystując lukę w obsłudze animowanych kursorów w systemie Windows. Na uwagę zasługuje fakt, iż to najczęściej atakujące zagrożenie stanowi niespełna 4% wszystkich wykrytych ataków - pokazuje to, jak zróżnicowane jest spektrum zagrożeń czyhających na użytkowników komputerów na całym świecie.

Drugą pozycję zajął Win32/BHO.G, który instaluje się w systemie jako element rozszerzający funkcjonalność Internet Explorer i ingeruje we wszystkie czynności wykonywane przez użytkownika w oknie przeglądarki podczas korzystania z sieci.

Na trzecie miejsce "wskoczył" Win32/Rjump.A, który należy do wyjątkowo dokuczliwych trojanów typu backdoor - złośliwy kod potrafi samodzielnie kopiować się na przenośne nośniki typu pendrive lub karty pamięci używane m.in. w aparatach cyfrowych i za ich pośrednictwem infekuje kolejne komputery.

Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Win32/Spy.VBStatJ, INF/Autorun, Win32/Pacex.gen oraz Win/Adware.Virtumonde. Pierwszy z wymienionych doprowadza do furii użytkowników zainfekowanych maszyn zmieniając stronę startową przeglądarki, dodając niechciane paski narzędzi oraz otwierając denerwujące pop-upy podczas surfowania w sieci. Oznaczone nazwą kodową INF/Autorun zagrożenie, to rodzina złośliwych programów, które do rozprzestrzeniania się i infekowania komputerów wykorzystują zbiory automatycznego uruchamiania się zawarte na różnego rodzaju nośnikach (autorun.inf).

Pobierz pełną treść raportu w formacie PDF

Informacje na temat zagrożeń z laboratorium ESET otrzymaliśmy od firmy DAGMA.

Aktualizacja: 19 lipca 2007 11:43

W kilka dni po publikacji artykułu otrzymaliśmy odpowiedzi od eksperta firmy McAfee. Wypowiedzi Roberta Dąbrosia, inżyniera systemowego McAfee Polska, znajdziesz w ramce na końcu tekstu - kliknij tutaj.