Walentynki świętem także dla cyberprzestępców

Zakochani odbierający miłosne życzenia z elektronicznych kartek walentynkowych czy serwisów społecznościowych powinni uważać. Linki i odnośniki dodawane do życzeń mogą zawirusować komputer, a nawet doprowadzić do utraty pieniędzy.

Eksperci z firmy ESET przechwycili zagrożenia zamieszczone obok miłosnych wyznań. W znalezionym przez nich przypadku znajdował się link do miłosnej piosenki umieszczony w kartce walentynkowej. Kliknięcie w link powoduje połączenie ze stroną zawierającą zagrożenie identyfikowane jako Win32/Injector.HVG. Komputer, który nie ma żadnych programów antywirusowych lub pakietów bezpieczeństwa jest zagrożony przeniknięciem trojana na dysk użytkownika i modyfikacją pliku hosts. Gdy użytkownik próbuje połączyć się ze swoim elektronicznym kontem bankowym zostaje przekierowany do tzw. pułapki phishingowej. Jeśli spróbuje zalogować się na konto za pośrednictwem pułapki, jego dane mogą zostać przechwycone, co może skończyć się kradzieżą pieniędzy.

Większość stwierdzi, że nikt już nie nabiera się na tego typu pułapki. Jednak jak podają specjaliści z firmy ESET w ciągu kilku dni zagrożenie pobrano prawie 430 razy. Inne niż e-walentynka zagrożenia to linki do okazjonalnych filmów, piosenek czy promocyjnych zakupów walentynkowych z portali społecznościowych. Przed otworzeniem walentynkowych życzeń należy zastanowić się skąd pochodzą. Najlepszym sposobem ochrony jest więc posiadanie programu antywirusowego oraz włączenie własnego myślenia.