Walkmany NW-X1000 Sony z ekstremalnej serii X - pierwsze spojrzenie

Na początku marca firma Sony zaprezentowała na targach Consumer Electronics Show dwa modele przenośnych odtwarzaczy multimedialnych Sony Walkman z nowej rodziny X. Urządzenia NW-X1050 i NWZ-X1060 dzięki zaawansowanej specyfikacji technicznej szybko zdobyły sobie uznanie krytyków i zostały okrzyknięte pierwszym godnym konkurentem iPoda Touch. Dziś możemy przedstawić Wam opinię osoby, która miała okazję chwilę testować walkmeny.

Jeden z naszych kolegów, redaktor amerykańskiego PC Worlda mieszkający w Japonii, miał okazję chwilę spędzić trochę czasu testując najnowsze modele walkmanów Sony. Jego spostrzeżenia wraz z najnowszymi danymi dotyczącymi produktów przedstawiamy poniżej.

Najnowsze walkmany Sony z serii X reklamowane są jako urządzenia posiadające nowoczesny system wygłuszania dźwięków pochodzących z zewnętrznych źródeł, stylowy panel dotykowy OLED, mobilną TV oraz możliwość przeglądania zasobów sieci - w tym również filmów umieszczonych w serwisie YouTube. Pierwsze szczegóły dotyczące urządzenia wypunktowaliśmy w artykule "Sony Walkman z dotykowym panelem OLED - kolejne szczegóły".

System wygłuszania hałasu

Jednym ze sztandarowych argumentów przemawiających za nowymi walkmanami "NW-X1000" ma być specjalnie opracowany przez Sony system wyciszania dźwięków pochodzących z zewnętrznych źródeł. Sony twierdzi, że dzięki nowej technologii słuchawki walkmana wygłuszają nawet do 98 procent dźwięku, który mógłby przeszkadzać w słuchaniu muzyki.

"Kiedy słuchałem piosenki za pomocą dostarczonego przez Sony zestawu słuchawkowego, trudno mi było usłyszeć jakikolwiek inny dźwięk poza odtwarzanym utworem. Jedyne co słyszałem - a i to również dość cicho - to głos prezentera mówiącego przez mikrofon" - powiedział Martyn Williams testujący urządzenie.

Prezencja i obsługa

Sam NW-X1050 jest urządzeniem niewielkim (przypomnijmy - wymiary wynoszą 52 x 96,5 x 9,8 mm, a waga - 98 g.) i obsługiwanym wyłącznie poprzez specjalny panel dotykowy oraz kilka dodatkowych przycisków przy czym główny z nich znajduje się poniżej ekranu i służy tylko do tego by błyskawicznie przejść do menu głównego.

Walkmany NW-X1000 Sony z ekstremalnej serii X - pierwsze spojrzenie

Menu główne urządzenia zawiera grafiki odsyłające do konkretnych funkcji, w tym m.in. biblioteki zasobów multimedialnych, którą przegląda się przesuwając palcem po powierzchni ekranu.

Projektancki NW-X1000 umieścili najczęściej używane funkcje takie jak poziom głośności, odtwarzaj i pauza na boku urządzenia co pozwala np. na obsługiwanie go bez wyciągania z kieszeni i zastanawiania się nad przyciskami panelu dotykowego. W tym samym miejscu można także włączać lub wyłączać wspomnianą wcześniej opcję tłumienia dźwięków otoczenia.

Chcesz więcej? Czas na online

"Na dole panelu znajduje się niewielka ikona kuli ziemskiej. Jeśli w nią klikniemy, zostajemy połączeni z siecią poprzez Wi-Fi i automatycznie przeglądamy zawartość powiązaną z muzyką, której aktualnie słuchamy. Sony zadbało o to aby w NW-X1050 dawał szybki dostęp do filmów na YouTube oraz Windows Live - służą do tego specjalne dedykowane linki oraz system wyszukiwania oparty o klawiaturę na panelu dotykowym. W podobny sposób będą odtwarzane na terytorium Japonii filmy stacji oferujących mobilną telewizję" - opisuje dalej Williams.

Słowo o specyfikacji zarządzaniu

NW-X1050 oferuje 3-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości WQVGA (432 x 240 pikseli) zdolny do wyświetlenia ponad 262 tys. kolorów. Pozwala to na wyświetlanie wysokiej jakości obrazu oraz bezproblemową obsługę panelu dotykowego.

"Urządzenie Sony umożliwia bardzo wygodne zarządzanie plikami muzycznymi z poziomu komputera. Użytkownik przenosi muzykę z desktopa do odtwarzacza korzystając z rozwiązania typu drag and drop, czyli po prostu przeciągając odpowiedni plik z jednego folderu do drugiego. Nie trzeba przy tym nawet korzystać z dodatkowego oprogramowania co pozwoli bezproblemowo przenosić niezabezpieczone pliki MP3 z dysku komputera" - zauważył Williams.

W Japonii pojawią się dwie wersja walkmana: NW-X1050 z 16 GB pamięci flash oraz NWZ-X1060 oferujące dwukrotnie większą pojemność. Sony twierdzi, że 16 GB spokojnie wystarczy do przechowywania około 4100 piosenek zapisanych w standardzie 128Kbps lub 36 godzin wideo zapisanego w standardzie 784Kbps. Warto dodać, że walkmany zostaną również wyposażone w tunery radia FM (zakres częstotliwości: 87,5 - 108 MHz).

Żywotność baterii? Według Sony oba walkmany zapewniają możliwość słuchania muzyki przez 33 godziny. Niestety wartość ta spada w geometrycznym tempie gdy zaczniemy oglądać wideo, TV czy Wi-Fi. Obsługuje pliki multimedialne w formatach MP3, WMA, AAC (.mp4, .m4a, .3gp), WAV, AVC (H.264/AVC), MPEG-4, WMV i JPG.

Model 16GB ma kosztować około 400 dolarów. Za model 32GB zapłacimy około 500 dolarów. Premiera na rynkach światowych, poza Japonią, przewidziana jest na połowę bieżącego roku.

Poniżej materiał filmowy: