WarCraft III Frozen Throne

Orkowie w ciepłych gatkach. Ludzie, Orkowie, Nieumarli i Nocne Elfy świętują swój powrót. Przedstawiamy pierwsze informacje o najbardziej ekscytującym dodatku roku przygotowywanym przez firmę Blizzard!


Orkowie w ciepłych gatkach. Ludzie, Orkowie, Nieumarli i Nocne Elfy świętują swój powrót. Przedstawiamy pierwsze informacje o najbardziej ekscytującym dodatku roku przygotowywanym przez firmę Blizzard!

Charyzmatyczni bohaterowie są tak rzadko spotykani w grach, jak dobrzy aktorzy w brazylijskich telenowelach. Ci nieliczni, cieszący się sympatią, jak Guybrush Theepwood, Cate Archer czy Lara Croft pojawiają się przeważnie w grach akcji i przygodówkach, a bardzo rzadko w strategiach. Jeśli jednak już taka persona się trafia, z reguły pochodzi ze stajni Blizzarda. Miłośnicy RTS-ów powinni już teraz zacierać ręce z radości, bo latem znów powrócą: wódz Orków Thrall, książę Arthas i łowca demonów Illidan, aby we Frozen Throne, dodatku do WarCrafta III, przeżyć nowe przygody.

Los się dopełni

Nowy bohater ludzi Mag krwi, właśnie prezentuje się wraz ze swoją świtą. Dokoła niego czuwają Łamacze magii.

Nowy bohater ludzi Mag krwi, właśnie prezentuje się wraz ze swoją świtą. Dokoła niego czuwają Łamacze magii.

Przemiana księcia Arthasa ze szlachetnego rycerza w przywódcę Nieumarłych była wątkiem przewodnim dwóch pierwszych kampanii w WarCrafcie III. Jednak podczas walki przeciw demonom książę zniknął, a jego dalszy los pozostawał nieznany. Nie bez powodu, bo jego dalsze losy Blizzard opowie właśnie we Frozen Throne. Arthas i łowca demonów Illidan na wyścigi próbują odnaleźć miejsce ukrycia magicznej lodowej korony. Tam właśnie, uwięziony na śnieżnym pustkowiu, czeka na uwolnienie król licz Ner'zhul. O tym, jak zakończy się rywalizacja i jaki będzie przebieg tych dramatycznych wydarzeń dowiesz się, rozgrywając trzy powiązane ze sobą kampanie, które będziesz przechodził jedną po drugiej. Grę rozpoczniesz dowodząc Nocnymi Elfami, w drugiej kampanii pokierujesz ludźmi, a na koniec, prowadząc Nieumarłych, będziesz liczył na happy end. Twórcy dodatku nie zapomnieli również o Orkach - ta potężna, zielonoskóra rasa pojawi się w czwartej, niezależnej kampanii, która ma przede wszystkim zademonstrować możliwości nowego, udoskonalonego edytora poziomów do WarCrafta III.

Nowi bohaterowie

Jeźdźcy nietoperzy, należący do Orków właśnie atakują bazę ludzi.

Jeźdźcy nietoperzy, należący do Orków właśnie atakują bazę ludzi.

Do starych znajomych dołączą we Frozen Throne czterej nowi bohaterowie: po jednym dla każdej rasy (każdy ze świeżutkimi zdolnościami specjalnymi). Ludzie zaś wprowadzą na scenę Magów krwi. Ci mroczni czarodzieje wyłamią się z ludu elfów i będą wspierać śmiertelników niszczycielskimi zaklęciami. Na przykład przywołają wyjątkowo paskudne Uderzenie płomieni, które na dużym obszarze wyrządzi poważne szkody nieprzyjacielskim jednostkom. W dodatku wrogie wojska nie będą mogły przerwać tego zaklęcia.

Blizzard potwierdza, że we Frozen Throne pojawią się również neutralni bohaterowie. Będziesz mógł za pieniądze skorzystać z ich usług i w ten sposób wzmocnić siłę swojej armii. W efekcie jeszcze ważniejsze stanie się wczesne odkrycie całej mapy.

Magiczni złodzieje

Górski olbrzym to potężna jednostka, która pojawi się w zastępach Nocnych elfów.

Górski olbrzym to potężna jednostka, która pojawi się w zastępach Nocnych elfów.

Dobrą zabawę fanom WarCrafta III mają zapewnić również nowe jednostki. Na razie powszechnie wiadomo o trzech. Łamacz magii służący ludziom ma być kimś w rodzaju magicznego złodzieja. Będzie absorbował zaklęcia poprawiające umiejętności i przenosił je na sojusznicze jednostki. Dosiadający nietoperzy Troll to nowa jednostka latająca, która pojawi się w zastępach Orków. Także Nocne elfy otrzymają Górskiego olbrzyma - to bardzo groźny wojownik na polu bitwy.

Najważniejszą nowość zaobserwowaliśmy przy budowie bazy: Orkowie, ludzie, Nieumarli i Nocne elfy zbudują własne sklepy, w których do kupienia będą różne przedmioty. Ten handel pomiędzy sojuszniczymi jednostkami powinien się przydać przede wszystkim w trybie multiplayer. Neutralne budynki nie stracą znaczenia, bo liczba dostępnych w nich przedmiotów zostanie zwiększona.

Mimo tych wszystkich istotnych zmian równowaga sił czterech zmagających się ras pozostanie zachowana. Aby być tego pewnym, Blizzard rozpoczął w lutym testy, w których uczestniczy 5000 graczy. Niestety polscy miłośnicy nie będą się mogli przyłączyć do gry, bo dostęp do wersji testowej Frozen Throne otrzymali na razie wyłącznie Amerykanie i Kanadyjczycy.

Lepszy Battle.net

Pierwsze ujęcia nowych budynków - Blizzard milczy na temat tego, czym będzie sześcian opleciony łańcuchami.

Pierwsze ujęcia nowych budynków - Blizzard milczy na temat tego, czym będzie sześcian opleciony łańcuchami.

Królowanie wśród gier strategicznych WarCraft III zawdzięcza głównie znakomitemu trybowi multiplayer. Jednak Blizzard nie chce spocząć na laurach, ale jeszcze bardziej umocni swoją dominację. Producent ten zapowiada, że w dodatku Frozen Throne obok wielu nowych map pojawi się również dodatkowy tryb gry dla użytkowników bezpłatnego Battle.netu.

Fanatyków sieciowej rozgrywki z pewnością zainteresuje informacja, że Frozen Throne ma pozwalać na zakładanie własnych klanów i organizowanie turniejów. Jednak jeszcze nie wiadomo, jak będzie to działać, a twórcy gry na razie milczą na ten temat i nie chcieli podzielić się żadną informacją z GameStarem.

Obce światy

Aby Frozen Throne pozostał długo atrakcyjny również w trybie jednoosobowym, mocno zmodyfikowano edytor poziomów. Wreszcie gracze będą mogli samodzielnie zaprojektować kampanię, z własnymi sekwencjami łączącymi poszczególne etapy, a nawet opatrzyć je komentarzami. W dodatku znajdą się trzy zupełnie nowe zestawy krajobrazu, z różnorodną florą i fauną, które Blizzard zastosował w kampaniach do trybu jednoosobowego. Wiadomo, że jednym z nich będzie wodny świat, pozostałe dwa są na razie okryte tajemnicą.

Obok wielu dobrych wiadomości dla fanów WarCrafta III są też rozczarowania. Okazuje się, że Mrocznymi demonami, pierwotnie zapowiadanymi jako piąta dostępna rasa, nie będziesz dowodzić w dodatku Frozen Throne. A to już nie fair! Wszyskie dodatki Blizzarda są bardzo drogie, więc GameStar uważa, że gracze mają prawo żądać, aby w każdym kolejnym dodatku dostępna była dodatkowa rasa.

WarCraft III: Frozen Throne

Piotr Nowakowski: "Blizzard pozostał Blizzardem - wszystkie nowości wprowadzone w dodatku są starannie przemyślane. Wprawdzie życzyłbym sobie nowej rasy, ale cztery nowe kampanie to znacznie więcej niż potrzeba, aby w wakacje zatrzymać mnie przy komputerze."

Gatunek: dodatek do RTS-a

Premiera: II kwartał 2003

Producent: Blizzard

Wrażenia: dobry