Warner Bros postawi na Blu-ray?

Koncern filmowy Warner Bros zamierza zrezygnować z wydawania swoich filmów w dwóch formatach HD (Blu-ray oraz HD DVD) - wynika z nieoficjalnych informacji, uzyskanych przez dziennikarzy magazynu Business Week. Zamiast tego firma zamierza ponoć skupić się wspieraniu opracowanego przez Sony standardu Blu-ray.

Oficjalne oświadczenie Warnera w tej sprawie zostanie przedstawione najprawdopodobniej na styczniowych targach Consumer Electronis Show (CES) w Las Vegas. Na razie jednak koncern nie komentuje tych doniesień.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że firmy skupione w organizacji BDA (Blu-ray Disc Association) przekonują władze Warnera do zrezygnowania z wydawania filmów na HD DVD i skupieniu się na poszerzaniu oferty na krążkach Blu-Ray. Warner jest ostatnim dużym koncernem filmowym, który oferuje filmy w dwóch formatach HD - kilka miesięcy temu z podobnego modelu dystrybucji zrezygnowała firma Paramount (która teraz wspiera jedynie HD DVD oraz DVD). Gdyby BDA udało się przekonać go do wyłącznego wspierania Blu-ray, format ten przejąłby większość amerykańskiego rynku (70% wydawanych w USA filmów na płytach HD stanowiłyby wtedy produkcje na Blu-ray).

Wiadomo jednak, że Warner kuszony jest także przez firmy wspierające standard HD DVD (czyli przede wszystkim Toshibę) - gdyby koncern opowiedział się po tej stronie, na rynku zapanowałaby względna równowaga (do sklepów trafiałoby mniej więcej tyle samo nowych filmów na HD DVD i Blu-ray). Nieoficjalnie wiadomo jednak, że na razie Warner skłania się raczej ku propozycji BDA...