Warner Music Group i EMI - fuzja gigantów

Przedstawiciele EMI i Warner Music Group prowadzą rozmowy na temat połączenia obu firm i stworzenia największego na świecie koncernu płytowego.

Przedstawiciele Warner Music Group i EMI potwierdzili, że w wyniku fuzji obu firm powstanie koncern Warner EMI Music. Połączenie Warner Music z EMI, trzecią największą firmą płytową świata, zmniejszy liczbę potężnych firm fonograficznych do czterech: Warner EMI, Sony, Bertelsman i Seagram's Universal Music Group.

Zakłada się, że Warner zapłaci akcjonariuszom EMI ponad miliard USD za przejęcie kontroli nad ich akcjami, a powstająca firma będzie miała charakter joint-venture z równym podziałem akcji pomiędzy Warnerem i EMI. Kapitał wniesiony przez obie firmy wyniesie ok. 20 mld USD. Centrala nowej firmy ma się mieścić w Nowym Jorku i Londynie.

Oferta repertuarowa Warner Music Group zawiera m.in. albumy Alanis Morrisette, Erica Claptona i Madonny - dla EMI nagrywa m.in. Spice Girls, Rolling Stones i Garth Brooks. Spodziewany poziom sprzedaży nowego koncernu Warner EMI Music wyniesie ok. 8,3 mld USD, a rozwój firmy związany jest z dystrybucją muzyki online, co umożliwi niedawne porozumienie Time Warner z internetową firmą America OnLine (AOL).

"Dystrybucja nagrań przez Internet za pośrednictwem AOL drastycznie zwiększy sprzedaż produktów EMI" - stwierdził Nick Ward, analityk z Commerzbank Global Equities, dodając, że EMI zamierza sprzedawać więcej pozycji ze swojego katalogu w sieci niż w sklepach detalicznych.

Więcej informacji: www.news.com