Warszawa atrakcyjna dla biznesu

Warszawa jest po Moskwie najlepszym europejskim miastem dla firm planujących ekspansję, zaś najkorzystniejsze miasta do prowadzenia biznesu to Londyn, Paryż i Frankfurt. - wynika z badania European Cities Monitor, przeprowadzonego przez firmę Cushman & Wakefield.

W tegorocznej edycji badania najatrakcyjniejszym miastem do prowadzenia biznesu okazał się, podobnie jak w ubiegłym roku, Londyn. Na drugim miejscu znalazł się Paryż, na trzecim Frankfurt, na czwartym Bruksela, na piątym Barcelona, na kolejnych Amsterdam, Berlin, Madryt, Monachium i Dusseldorf .

Dla firm planujących ekspansję najlepszym miastem jest Moskwa - aż 47 firm zamierza rozpocząć tam działalność. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa - 30 firm wymieniło naszą stolicę jako preferowaną lokalizację (w ubiegłym roku było to 36 wskazań).

"Duże firmy obecnie postrzegają Moskwę jako najważniejszy cel ekspansji. Wysoki wzrost PKB i duży potencjał wzrostu wydatków konsumenckich sprawiają, że Rosja jest ważną lokalizacją dla rozwoju firm, a rosyjski sektor petrochemiczno-gazowy jest nadal atrakcyjny. Przewidywany popyt nie przełożył się jeszcze na wzrost cen i z tego względu najemcy mają ostatnią szansę na to, aby teraz zabezpieczyć obecne i przyszłe zapotrzebowanie na powierzchnię po rozsądnych stawkach. Również stopy kapitalizacji mogą ulec gwałtownej kompresji i jest już raczej za późno na zawarcie najkorzystniejszych transakcji" - stwierdził Tim Millard, Dyrektor Zarządzający Cushman & Wakefield w Rosji.

Londyn zajął pierwsze miejsce w sześciu z dwunastu głównych rankingów, m.in. w kategoriach: dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanej kadry, połączenia krajowe i międzynarodowe. Gorsze wyniki zyskał w kategorii kosztów zatrudnienia, kosztów najmu powierzchni biurowej i poziomu zanieczyszczenia.

Cztery z dziesięciu najlepszych biznesowych miast w Europie to miasta niemieckie: Frankfurt, Berlin, Monachium i Dusseldorf.

Dla firm podejmujących decyzję o lokalizacji biznesu najważniejsze czynniki to: łatwy dostęp do rynków i klientów, dostępność wykwalifikowanej kadry, jakość usług telekomunikacyjnych oraz krajowe i międzynarodowe połączenia transportowe.

W głównym rankingu Warszawa zajęła 24. miejsce. "Warszawa jest nadal w ścisłej czołówce miast postrzeganych przez inwestorów jako atrakcyjna lokalizacja dla przyszłej ekspansji firm. Stolica zajmuje wysokie miejsca w rankingu pod względem niskich kosztów zatrudnienia pracowników, niskich kosztów i dostępności powierzchni biurowej oraz przyjaznego klimatu biznesowego tworzonego przez rząd. Miasto jest też wysoko oceniane pod względem starań o wzmocnienie swojego wizerunku. Obecne przygotowania do mistrzostw EURO 2012 i związane z tym inwestycje powinny wpłynąć na poprawę wyników w kolejnych rankingach" - skomentował ten wynik Marek Noetzel z warszawskiego biura Cushman & Wakefield.

Badania do raportu "European Cities Monitor" wykonała firma TNS BMRB na zlecenie Cushman & Wakefield wśród 500 firm z 9 krajów europejskich (Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii, Holandii i Szwecji).