Warszawa: wpadli piraci z Batorego

Policjanci z warszawskiej Ochoty zlikwidowali punkt dystrybucji nielegalnego oprogramowania na ulicy Batorego. Piraci podrabiali nośniki z systemem operacyjnym i sprzedawali po cenie niższej niż rynkowa.

Na ślad firmy sprzedającej wyjątkowo tanie systemy operacyjne (prawdopodobnie: Windows) trafiono w Internecie. Logo i znaki zabezpieczające wskazywały, że mimo niezwykle okazyjnej ceny oprogramowanie jest oryginalne - szybko okazało się jednak, że to nieprawda.

Do drzwi firmy sprzedającej systemy operacyjne zapukano w środę, 13 sierpnia. Zatrzymano 52-letniego Krzysztofa T., 24-letniego Michała N., 19-letniego Michała W. i 24-letniego Jakuba Ć. Oprócz tego zabezpieczono też 1000 płyt i półprofesjonalny sprzęt do foliowania i pakowania nośników.

Podejrzani przyznali się do procederu wytwarzania nielegalnych kopii systemu operacyjnego. Odpowiedzą za kradzież cudzej własności intelektualnej - grozi im za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Straty producenta systemu operacyjnego szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na ten temat: "Gdynia: sprzedawca piratów zatrzymany"

Źródło: Komenda Główna Policji

Aktualizacja: 18 sierpnia 2008 13:59

Zgodnie z oficjalnymi informacjami firmy Microsoft, oszuści sprzedawali podrabiane oprogramowanie na Allegro. Startową ceną podrobionego systemu Windows XP Professional było 100 zł, ale w trakcie licytacji nierzadko osiągano ceny zbliżone do tych, po których sprzedawano legalne oprogramowanie.

Dodatkowe informacje: "Microsoft: na aukcjach 'piraty' popularniejsze niż wersje oryginalne"