Warszawski superkomputer Nautilus najbardziej energooszczędnym na świecie

W czołówce rankingu Green 500 (www.green500.org) znalazł się superkomputer IBM zainstalowany niedawno w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM), na Uniwersytecie Warszawskim.

Nautilus jest prototypem systemu rozwoju architektur hybrydowego komputera - działa pod kontrolą systemu Linux, jest oparty na serwerach Blade QS22 i procesory IBM PowerXCell8i oraz produkuje ponad 536 Megaflopów na 1 Wat. Nautilus został umieszczony na 221 miejscu Top500 - światowej listy najbardziej wydajnych superkomputerów. To czwarty polski superkomputer na tej liście. Wkrótce na TOP500 mają znaleźć się cztery kolejne polskie superkomputery.

"Wspólnie z IBM, rozpoczęliśmy w Polsce nowy trend, który nazwałbym zieloną rewolucją w technologii high-end. Wierzymy, że świat powinien być zielony. Dlatego, mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się budować nasz superkomputer, wybierając technologie, podobne do tych, które zastosowano na świecie w najszybszym superkomputerze Roadrunner" - powiedział Profesor Marek Niezgódka, Dyrektor ICM.

Według ostatnich raportów, straty energii w konwencjonalnych systemach wahają się między 40% a 70%. Średnio na każde 100 jednostek energii, dostarczanych do centrum danych, tylko 3 jednostki są używane do rzeczywistych celów informatycznych. Ponad połowa jest wykorzystywana do chłodzenia serwerów.

Główne obszary badań planowanych dla Nautilusa obejmują: komputerowe wizualizacje, diagnostykę obrazową, astrofizykę, bioinformatykę, symulacje przepływu płynów, prognozowanie pogody.

Lista Green 500 jest publikowana przez Green500.org. Ranking najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie tworzony jest równolegle z listą najbardziej wydajnych superkomputerów na świecie Top500.