Warszawski superkomputer Nautilus ponownie na pierwszym miejscu listy Green500

System obliczeniowy Nautilus (wyprodukowany przez IBM) pracujący na Uniwersytecie Warszawskim - w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego - został po raz drugi z rzędu uznany za najbardziej energooszczędny superkomputer na świecie (ranking Green500).

Ranking został opublikowany w połowie br. (poprzednią listę sporządzono w listopadzie 2008 r.). Nautilus to komputer hybrydowy, zbudowany w oparciu o procesory PowerXCell8i. Główne obszary badań planowanych dla Nautilusa obejmują takie zagadnienia, jak: komputerowe wizualizacje, diagnostykę obrazową, astrofizykę, bioinformatykę, symulacje przepływu płynów, prognozowanie pogody. Superkomputer zajmuje na liście najszybciej pracujących superkomputerów na świecie (TOP500) 422 miejsce. Pełna lista Green500 znajduje się tutaj.

Warszawski superkomputer Nautilus ponownie na pierwszym miejscu listy Green500

Warszawski superkomputer ma wydajność 536 megaflopów (milionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) na 1 W pobieranej mocy (pobierając ogółem moc o wielkości 34,63 KW) i działa pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Jest to system obliczeniowy składający się z wielu zintegrowanych ze sobą serwerów kasetowych IBM BladeCenter QS22.

Niedawno firma IBM wspólnie z ICM ogłosiła rozpoczęcie badań nad zastosowaniem nowatorskich technologii obliczeniowych do wizualizacji. Dzięki wykorzystaniu superkomputera Nautilus oraz systemu IBM o nazwie Interactive Ray Tracer (iRT), opracowanego w laboratorium IBM w Austin, możliwa będzie interaktywna praca z modelami wysokiej jakości i złożoności oraz generowanie wysokiej jakości obrazów w czasie rzeczywistym.

Zastosowanie Nautilusa pozwoliło przyspieszyć proces generowania obrazów z kilku minut do ułamków sekund, przez co system pozwala na oglądanie interaktywne nawet złożonych modeli, zachowując przy tym płynność animacji. W Centrum ICM iRT będzie wykorzystany w pierwszej kolejności do wizualizacji danych medycznych, takich jak trójwymiarowe obrazy narządów czy kości.