Wasze spółdzielnie mieszkaniowe też dyskryminują operatorów?

Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję UOKiK dotyczącą monopolistycznych praktyk Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg w Częstochowie. Chodziło o ograniczenie konkurencji w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Spółdzielnie mieszkaniowe mają złą prasę, co niestety w bardzo wielu przypadkach ma swoje uzasadnienie. Niedawno Sąd Apelacyjny podtrzymując decyzję UOKiK dał jednak nadzieję członkom spółdzielni, że w zakresie usług telekomunikacyjnych będą mogli liczyć na zdrową konkurencję.

O co chodzi?

O postępowanie w sprawie Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg w Częstochowie, która miała utrudniać świadczenie usług (Internet, telewizja kablowa) jednemu z przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Robiła to dlatego, że sama świadczyła taką usługę i po protu nie chciała na swoim terenie konkurencji. W toku postępowania UOKiK stwierdził, że działanie spółdzielni było bezpodstawne, co potwierdził wydaniem stosownej decyzji. Odwołanie spółdzielni, jak już wspomnieliśmy, nic nie dało.

UOKiK twierdzi, że postępowanie spółdzielni nie było korzystne dla jej członków. Rywalizacja kilku firm mogłaby się bowiem przełożyć na niższe ceny i większą dbałość o klienta. Dodatkowo dowiadujemy się, że podobne praktyki stosowane są bardzo często przez spółdzielnie w całej Polsce.

"Od 2010 Urząd wydał 21 decyzji w takich sprawach, w toku jest 6 postępowań wyjaśniających" - czytamy na stronie UOKiK.

A jak to wygląda w Waszej spółdzielni?

___________________

Osoby bardziej zainteresowane tematem zachęcam do odwiedzenia strony UOKiK