Waterfox 30 - sporo ważnych usprawnień

Trzy miesiące po premierze Waterfoxa 28 pojawiła sie na rynku kolejna edycja tej przeglądarki. Nosi numer 30 i zawiera sporo istotnych ulepszeń, mających wpływ na działanie aplikacji.

Waterfox dedykowany jest tylko i wyłącznie posiadaczom 64-bitowych systemów operacyjnych. Wyciska on wszystkie możliwości z tego typu architektury, zapewniając komfortowe odwiedzanie witryn sieci. Na świecie używa go już ponad 3 miliony osób i liczba ta systematycznie wzrasta. Jak i przy opisie wersji 28, tak i tu poinformuję, że Waterfox został stworzony przy użyciu kompilera C++ Intela, z następującymi optymalizacjami: Intel's Math Library, SSE3, AVX dla wspieranych procesorów Intela, tcmalloc, Profile-Guided Optimisation oraz /O3 switch. 90% wtyczek stworzonych z myślą o Firefoxie będzie działać i na Waterfoxie, więc przesiadka z jednej przeglądarki na drugą nie powinna nikomu sprawić problemów.

Waterfox 30 - sporo ważnych usprawnień

A co nowego w tej edycji? Poprawiono istniejące elementy oraz dodano nowe. Poprawki te są dość ważne, ponieważ wpływają znacząco na wydajność Waterfoxa. Znajdziemy tu usprawnienia WebGL, optymalizację wykorzystania pamięci przez wtyczki, natywne wsparcie dla kodeka Opus (audio), możliwość uruchomienia aplikacji jako przenośnej, wsparcie dla protokołu sieciowego SPDY v3, opcjonalne wyszukiwanie za pomocą AVG Security Search, optymalizację profilu użytkownika oraz zintegrowanie debuggera JavaScript z narzędziami deweloperskimi. Wprowadzono także takie rzeczy jak nowy wygląd Inspectora, pojawiał się też ciekawa funkcja dla deweloperów - pozwala na przełączenie pomiędzy widokiem mobilnym a desktopowym strony. Wydanie 30 to także wsparcie atrybutu mediów dla elementów.

Waterfox w wersji 30.0 można pobrać z tej strony.