Wąż w kieszeni

Telefon komórkowy, z początku ciężki i nieporęczny, był używany przeważnie w celach zawodowych. Dziś "komórka" nie jest już symbolem człowieka biznesu i może ją sobie kupić praktycznie każdy. Aby uatrakcyjnić swoje produkty, producenci zaczęli wprowadzać do telefonów nowe funkcje, w tym coraz ciekawsze wersje gier elektronicznych.


Telefon komórkowy, z początku ciężki i nieporęczny, był używany przeważnie w celach zawodowych. Dziś "komórka" nie jest już symbolem człowieka biznesu i może ją sobie kupić praktycznie każdy. Aby uatrakcyjnić swoje produkty, producenci zaczęli wprowadzać do telefonów nowe funkcje, w tym coraz ciekawsze wersje gier elektronicznych.

Pierwszym telefonem, w którego menu pojawiła się pozycja GRY, był model Nokia 5110, którego rynkowa premiera odbyła się w połowie 1998 r. Do wyboru były 3 gry: Wąż, Pamięć i Logika Pierwsza z nich zrobiła niesamowitą furorę wśród użytkowników. Ma ona proste zasady, które były głównymi atutami zabawy. Wąż, którym sterujemy (tak naprawdę kilka pikseli przesuwających się w szeregu w danym kierunku), wędruje po planszy, zjadając kolejno pojawiające się punkty, które powiększają jego ogon. Oczywiście, nie wolno "ugryźć" coraz dłuższego ogona, co w miarę postępów w zabawie stanowi większe utrudnienie.

Mimo schematycznej grafiki i małych rozmiarów wyświetlacza, użytkownicy ulegli ogólnej wężomanii. Grano wszędzie - na lekcji, na wykładzie, w drodze do pracy i w pracy. Niektórzy dochodzili do takiej wprawy, że na najwyższym poziomie (na którym wąż biegał już niezwykle szybko) udawało im się dojść do sytuacji, gdy wirtualny płaz zajmował cały ekran i nie było miejsca dla pojawiających się punktów. Jedna z firm stworzyła nawet specjalny joystick nakładany na model Nokia 5110, który miał ułatwiać grę. Choć z założenia był on przeznaczony dla osób młodych, to jego bardziej prestiżowa wersja - 6110 - również miała wbudowane gry. Był to sygnał, że rozrywka na dobre wkracza do telefonów komórkowych. Nokia 6110 w odróżnieniu od 5110 została wyposażona m.in. w port podczerwieni, który również został wykorzystany w Wężu. Dwie osoby mające ten model telefonu mogły razem grać w tę grę. Na planszy pojawiały się dwa węże, które nie mogły nawzajem się dotknąć. Podczas rozgrywki trzeba było także uważać, aby połączenie poprzez port IrDA nie zostało zerwane.

Ericsson był kolejnym producentem, który wprowadził do swoich telefonów rozrywkowe menu. Tym razem użytkownicy mogli bawić się w układanie pasjansa i Tetrisa. Z racji rozmiarów wyświetlacza producent przygotował te gry tak, że telefon należało obrócić o 90 stopni.

Lawina

Od tego momentu w kolejnych modelach telefonów gry zaczęły się pojawiać lawinowo. Ich liczba w telefonie jest także doskonałym sposobem na jego reklamę. Obecnie trudno wskazać nowo wyprodukowany aparat bez rozrywkowych aplikacji, choć ich prostota raczej irytuje większość użytkowników.

W miarę pojawiania się coraz lepszych wyświetlaczy również gry komórkowe zyskały na wartości. Nokia wraz z modelem 7110 wprowadziła udoskonalonego Węża, w której to grze znacznie trudniej jest poruszać płazem, gdyż kolejne plansze pełne są ścian tworzących labirynt. Jedna z pierwszych gier, w których użytkownik aparatu otrzymywał szansę zmierzenia się z procesorem telefonu, to Reversi (nazywana również Othello). Kiedy gra ta na przełomie 2000 i 2001 roku pojawiła się w kilku różnych modelach telefonów (Samsung N100, Siemens S35, Nokia 6210), stał się możliwy swoisty pojedynek aparatów. Ruchy generowane przez telefon kolegi można było wpisać do własnego aparatu i w ten sposób oba mogły rozgrywać pojedynek między sobą.

Ciekawą grę, wykorzystującą wyświetlacz wysokiej rozdzielczości, zaprezentował w grudniu ub.r. w modelu N-100 Samsung. Są to wyścigi samochodowe, które już jednak w kolejnych modelach tego producenta nie zostały dodane.

Nokia wraz z kolejnymi modelami telefonów tworzy nowe gry lub uatrakcyjnia stare. W modelu 3310 mechanizm wibracyjny został wykorzystany w grze Space Impact. Gdy statek kosmiczny, którym kierowaliśmy, został trafiony przez nieznany obiekt latający, telefon wibruje. Z początku efekt jest ciekawy, ale po godzinie zabawy okazuje się to denerwujące i w dodatku powoduje szybkie rozładowanie baterii. Na szczęście, można go wyłączyć. Fiński producent wykorzystuje też często gry do promocji swoich telefonów, zwłaszcza adresowanych do młodzieży.

WAP i okolice

Dodatkowe możliwości na urozmaicenie rozrywki w komórkach umożliwił WAP. Nokia 3330 wykorzystuje je w 100%. Do takich gier, jak Space Impact, Wąż II czy Bumper, można ze strony Klubu Nokia ściągnąć (za stosowną opłatą) dodatkowe plansze, mapy czy stoły. Gdy z kolei chcemy pochwalić się naszym wynikiem przed światem, możemy wysłać go, korzystając z protokołu WAP, do specjalnego serwera internetowego. Wokół telefonów komórkowych powstaje już prawie przemysł rozrywkowy.

Ciekawym połączeniem WAP-u i gier są gry WAP-owe, do których dostęp swoim abonentom oferuje m.in. polski operator Era. Do wyboru są: popularne gry hazardowo-losowe znane z kasyn, np. Black Jack, Jack Pot oraz Intelekt i Omnibus z gier logicznych. W pierwszych dwóch dysponujemy określoną kwotą pieniędzy wirtualnych, które służą do obstawiania podczas gry. Nie ma możliwości wymiany wygranych pieniędzy elektronicznych na prawdziwe. Z kolei Intelekt to skrócona i uproszczona wersja testu na inteligencję, w której oprócz sprawdzenia własnego poziomu IQ nie można nic wygrać. Inaczej wygląda sytuacja z grą Omnibus. W niej abonentowi są kolejno zadawane pytania quizowe. Po osiągnięciu 3 poziomu, weźmiemy udział w losowaniu nagród (są wśród nich m.in. Siemens SL45 lub koszulki firmowe Ery). To pierwszy tego typu, zrealizowany pomysł w Polsce.

Nie tylko dla zwykłego użytkownika

Zaawansowana technicznie Nokia Communicator 9210 - telefon przeznaczony dla biznesmenów oraz osób często pracujących w podróży - także został wyposażony w gry. Kiedy zapowiedziano, że w nowym Communicatorze systemem operacyjnym będzie EPOC (wykorzystywany w wielu modelach komputerów kieszonkowych), twórcy gier szybko rozpoczęli przygotowywanie wielu rozrywkowych produktów. Biorąc pod uwagę duży kolorowy wyświetlacz (640 x 200 przy 4096 kolorach), urządzenie to oprócz zastosowań "poważnych" doskonale nadaje się do zabaw elektronicznych. Kupując Nokię 9210, użytkownik może wgrać z płyty CD do telefonu gry, takie jak Wąż (w wersji bardzo zaawansowanej) czy tradycyjna platformówka (Soccer), w której sterujemy piłką, prowadząc ją poprzez coraz bardziej skomplikowane plansze. Dzięki wydzielonym klawiszom kursorów obsługa tych gier jest bardzo wygodna.

Niestety, przykład tego modelu potwierdza to, że na razie gry z telefonu komórkowego mogą być jakością zbliżone do gier komputerowych czy konsolowych tylko w tych modelach, których cena jest zbliżona do... ceny komputera (ok. 4 tys. zł).

Ponad podziałami

Oprócz gier charakterystycznych dla okreś-lonego producenta czy modelu telefonu powstały gry, wykorzystujące telefon komórkowy jako jeden z głównych elementów zabawy, która jest kreowana nie tylko na wyświetlaczu telefonu. Mowa tu o Majestic i Nokia Game. Druga z wymienionych stała się pierwowzorem dla Majestic (tworzonej przez Electronic Arts). W Nokia Game należy rozwikłać pewną zagadkę, a podpowiedzi mogą pojawiać się praktycznie w każdym medium (w radiu, prasie, telewizji, Internecie). Każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje poprzez SMS-y informacje, gdzie szukać kolejnych wskazówek. Dzięki nim może wykonać m.in. pewne czynności na specjalnych stronach internetowych. Ogólnie ta gra utrzymana jest w klimacie tajemniczości, dlatego nie należy się zdziwić, gdy np. o 3.00 nad ranem otrzymamy wiadomość, która po-może w rozwiązaniu zagadki. W ostatniej edycji Nokia Game do wygrania była wycieczka na imprezę popularnej stacji telewizyjnej MTV, a udział w grze był oczywiście bezpłatny. W przypadku Majestica natomiast należy opłacać abonament za kolejne misje. Jeżeli chcemy uczestniczyć w dalszych przygodach, musimy płacić, nagrodą będą jednak wspaniałe przeżycia. W Majestic może się zdarzyć, że np. ktoś do nas zadzwoni i opowie o tym, jak dowiedział się pewnych ciekawych faktów

Co jest grane

Nokia - Wąż, Pamięć, Batumi, Space Impact, Bumper, Reversi

Siemens - Reversi, Labirynt, Czwarty wygrywa, Saper

Ericsson - Tetris, Pasjans

Samsung - Reversi, Wyścigi samochodowe, gry harazrdowe - Poker, Jednoręki Bandyta, Ruletka

dotyczących niedawnego morderstwa... Dalsze informacje uzyskamy np. poprzez e-mail. Obie gry, mimo że na początku rozgrywki wydają się niezbyt interesujące, już po kilkudziesięciu godzinach wciągają do tego stopnia, że zapominamy o całym świecie. W USA dwie osoby tak zaangażowały się w Nokia Game, że straciły pracę. Na szczęście, przypadków śmiertelnych nie zanotowano. W grudniu 2000 r. zakończyła się druga edycja Nokia Game, do której po raz pierwszy mogli przyłączyć się Polacy. Nokia Game III już wkrótce...