Ważne zmiany w Google Play. Aplikacje na Androida 11 bezpieczniejsze

Google wprowadza zmiany w Sklepie Play. Dotkną one użytkowników nowszych smartfonów z Androidem 11 i znacząco zwiększą poziom bezpieczeństwa. Co zmieni się w maju 2021 roku?

Google wprowadziło nową politykę bezpieczeństwa dla aplikacji dystrybuowanych z wykorzystaniem Sklepu Play.

Smartfony z Androidem
Źródło: 9to5google.com

Smartfony z Androidem

Źródło: 9to5google.com

Wyszukiwarkowy gigant zaoferuje dodatkowe opcje, które pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo i prywatność użytkowników sprzętu z Androidem. Deweloperzy nie będą już w stanie podglądać, jakie aplikacje zostały zainstalowane w systemie operacyjnym Android.

Google ogranicza możliwość korzystania z uprawnienia wysokiego ryzyka o nazwie "QUERY_ALL_PACKAGES". Wywołanie tej funkcji pozwala wygenerować spis wszystkich aplikacji zainstalowanych na danym urządzeniu. Oznacza to, że deweloper może swobodnie przeglądać nasze aplikacje.

Najnowsza zmiana dotknie jedynie nowsze smartfony z Androidem 11 (Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację) i nowszym. Zmiana polityki miała nastąpić wcześniej, ale została opóźniona w związku z pandemią koronawirusa.

Nowa polityka nie obejmie wszystkich aplikacji. Wyłączone zostały wyszukiwarki, antywirusy, menedżerzy haseł oraz przeglądarki internetowe. Również aplikacje bankowe zostały zwolnione z nowego ograniczenia. W celu bezpieczeństwa będą mogły sprawdzać, jakie programy zostały zainstalowane na urządzeniu.

Pozostałe aplikacje będą musiały zostać przebudowane tak, aby deweloperzy nie byli w stanie uzyskać dostępu do informacji o zainstalowanych aplikacjach. W innym przypadku mogą zostać usunięte z Google Play.

Zmiany zostaną wprowadzone do Sklepu Play 5 maja 2021 roku.

Źródło: 9to5google.com