Wbudowane okna

Microsoft udostępnił wersję beta systemu operacyjnego Whistler Embedded.

Microsoft udostępnił specjalną wersję beta swego najnowszego systemu operacyjnego. Whistler Embedded znajdzie zastosowanie w obsłudze takich urządzeń, jak terminale, przystawki telewizyjne, kioski informacyjne i automatyczne punkty sprzedaży POS (m.in. w bankach, supermarketach i na lotniskach).

Testy oprogramowania przeprowadza obecnie 100 firm. Wraz z systemem otrzymały one cztery dedykowane narzędzia: Target Designer, Component Designer, Target Analyzer i menedżer baz danych. Narzędzia te są przydatne w tworzeniu własnych aplikacji, wykorzystujących nowy system.

Zobacz również:

  • Wiedziałem. Windows 11 22H2 już sprawia problemy [AKTUALIZACJA]
  • Windows 12 - wymagania, kiedy premiera, cena [27.09.2022]

Whistler ma być następcę systemu Windows 2000, który nie miał wersji embedded, czyli przeznaczonej do obsługi terminali, kiosków, punktów sprzedaży. Ostatnim przedstawicielem tej linii był Windows NT 4.0 Embedded.

Analityk z Summit Strategies, Dwight Davis, stwierdził, iż działanie giganta z Redmond prawdopodobnie nie jest podyktowane chęcią bezpośredniego zysku. "Ten rynek systemów operacyjnych jest marginalny. Chodzi tu raczej o powstrzymanie ekspansji Linuxa, który coraz częściej był używany (wbudowywany) we wszelkiego rodzaju terminalach. W przypadku takich zastosowań fundamentalną rolę odgrywa stabilność, której nie były w stanie zapewnić Windows z serii 9x".

Więcej informacji:

www.microsoft.com