Wciąż bardziej płaski

Nasz test pokazał, że najnowsze płaskie monitory 19-calowe niekoniecznie oferują lepszą jakość obrazu, jednak tańsze i w zmniejszonych obudowach są bardzo atrakcyjne.


Nasz test pokazał, że najnowsze płaskie monitory 19-calowe niekoniecznie oferują lepszą jakość obrazu, jednak tańsze i w zmniejszonych obudowach są bardzo atrakcyjne.

Prawie każde urządzenie elektroniczne, od telefonu komórkowego do palmtopa, podlega miniaturyzacji, ale monitor jest jednym z niewielu, które chcielibyśmy mieć jak największe. Jeśli masz zwyczaj pracować z kilkoma otwartymi oknami, przeglądasz duże arkusze kalkulacyjne lub przygotowujesz obrazy do publikacji, wiesz, że im większy obraz, tym łatwiejsza praca. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: ceny monitorów 19-calowych spadły do poziomu 2000 zł i są porównywalne z cenami monitorów 17-calowych sprzed roku.

Wciąż bardziej płaski

Doskonała jakość tekstu i stosunkowo niska cena: Samsung SyncMaster 950p i Dell UltraScan P991 otrzymały znaczki "Najlepszy zakup".

Oczywistą przewagą monitora 19-calowego jest większy obszar roboczy. W porównaniu do 17-calowego model 19-calowy oferuje od 27 do 30 procent większą powierzchnię roboczą.

Wciąż bardziej płaski

Monitory-porównanie cech

Standardową rozdzielczością pracy monitora 17-calowego jest 1024x768, podczas gdy 19-calowego 1280x1024. Zwiększenie rozdzielczości nie powoduje znaczącego zmniejszenia ikon, menu, jednak na pulpicie mieści się znacznie więcej przycisków, komórek arkusza i linii tekstu. Pamiętaj, że nie wszystkie starsze karty mogą wyświetlać obraz z rozdzielczością 1280x1024, a również liczba wyświetlanych kolorów zależy od karty graficznej. Zanim kupisz monitor 19-calowy, upewnij się, że Twoja karta sprosta wyzwaniu.

Pamiętajcie też, że karta powinna odpowiednio szybko odświeżać obraz w wybranej rozdzielczości (optymalnie 85 Hz). Przetestowaliśmy trzynaście monitorów 19-calowych. Badaliśmy jakość wyświetlanego tekstu, grafiki, funkcjonalność. Ocenialiśmy też gwarancję, zgodność z normami i cenę. Wyłoniliśmy dwóch zwycięzców: monitory Samsung Syncmaster 950p (niska cena, rozbudowane funkcje, złącza BNC) i Dell UltraScan P991 (bardzo dobra jakość obrazu).

Niewiarygodnie krótkie obudowy

Choć ekrany stają się coraz większe, wcale nie zajmują więcej miejsca na biurku dzięki zastosowaniu monitorów z krótkim kineskopem. Producenci wykorzystują technologie, które pozwalają umieścić działo elektronowe bliżej ekranu i szerzej emitować elektrony. W pierwszych wersjach monitorów z krótkim kineskopem brakowało ostrości tekstu i były problemy z ostrością w niektórych partiach ekranu, jednak w nowych modelach nie ma już takich wad.

Płaski jest ten świat

Szersze, bardziej zwarte - co dalej? Fonty ekranowe również stają się bardziej płaskie. W ostatnich latach powstawały coraz bardziej płaskie kineskopy. Choć na rynku są wciąż monitory o kształcie wycinka kuli, ale należą już do rzadkości. Niezależnie od tego, jak producenci nazywają technologię (superpłaski, naturalnie płaski itp.) nowe kineskopy charakteryzują się ostrzejszym i jaśniejszym obrazem, jednak jego ogólna jakość nie zawsze jest lepsza.

Z testowanych przez nas monitorów z płaskim ekranem najlepszą jakość oferował Sony CPD-G400, jednak w ogólnym zestawieniu pokonał go tańszy Dell. ViewSonic i Compaq zajęły dalsze miejsca.

Wciąż bardziej płaski

AcerView 99sl i Philips 109B zajmują najmniej miejsca na stole.

Stała tendencja do wprowadzania monitorów z płaskim kineskopem nie oznacza, że monitory starszej generacji zostaną natychmiast wyeliminowane - Samsung wykorzystujący starszą technologię wygrał w naszym teście. Ale płaskie ekrany spodobają się na pewno osobom zajmującym się profesjonalnie grafiką. W tradycyjnym monitorze poziome linie proste są lekko wygięte, co może powodować problemy podczas prac wymagających dużej dokładności. Z drugiej strony, specyfika budowy ludzkiego oka powoduje, że zupełnie płaski obraz widziany jest jako wklęsły. Najbardziej przyjazne rozwiązanie oferuje firma Sony, której monitory są zakrzywione w taki sposób, by wyglądały jak płaskie.

Ceny w dół

Pod względem ceny i wielkości monitory 19-calowe zaczynają przypominać modele 17-calowe sprzed roku. Niedawno dobry 19-calowy monitor kosztował 4000 zł, dziś można go już kupić za niewiele ponad 2000 zł, jednak różnica cen monitorów 19-calowych sięga 100 procent.

Dlaczego miałbyś płacić kilkaset złotych więcej za monitor? Różnice w jakości obrazu nie są wielkie, długość gwarancji też jest zbliżona. Droższe są modele z obniżonym promieniowaniem (kilka monitorów nie odpowiadało najsurowszym normom TCO). Żaden z tanich monitorów nie był wyposażony w program do regulacji parametrów obrazu. Droższe modele wykorzystywały też zaawansowane funkcje regulacji obrazu i dodatkowe złącza np. USB.

Technologia i polityka cenowa działają na korzyść użytkownika. Monitory stają się mniejsze, tańsze i lepsze. Już dziś użytkownicy modeli 17-calowych powinni się zastanowić nad zakupem dziewiętnastki.

Monitor odpowiedni do pracy

W teście jakości obrazu nie odkryliśmy wielkich różnic między monitorami. Większość testowanych przez nas może z powodzeniem obsługiwać wszystkie aplikacje. Jeśli jednak wykorzystujesz do pracy specyficzny rodzaj programów, możesz dobrać najlepszy monitor do wybranego zadania. Jeśli spędzasz czas nad edytorem tekstu, unikaj drogich monitorów, przeznaczonych dla grafików. Kup monitor, który Ci odpowiada. Pokazane obrazy są tylko przykładami i nie oddają prawdziwego wyglądu ekranu.

Tekst

Dell UltraScan P991 uzyskał najwyższe noty za jakość tekstu w arkuszach kalkulacyjnych i edytorach tekstu, jego cena również jest zachęcająca.

Grafika

Sony CPD-G400 świetnie wyświetlał obraz owoców. Truskawki wyglądały naprawdę zachęcająco. Choć jest dość drogi, warto go polecić grafikom.

Strony internetowe

Samsung SyncMaster 950p najlepiej wyświetlał strony internetowe. Jeśli spędzasz wiele czasu, przeglądając Sieć, jest to doskonały wybór.