We Wrocławiu łapią piratów

Policjanci z wrocławskiego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali w minionym tygodniu dwóch mężczyzn (w wieku 27 i 18 lat) podejrzanych o nielegalne dystrybuowanie programów i gier komputerowych oraz filmów w formacie DVD i DivX. Jeden z nich był wyjątkowo agresywny - podczas zatrzymania zaatakował policjanta.

Jak się później okazało, ów agresor był posiadaczem serwera, na którym zmagazynowano 2,5 TB pirackich materiałów. W mieszkaniach obu zatrzymanych znaleziono także dyski zawierające pirackie kopie 150 filmów i ok. 5 tys. plików audio, a także amfetaminę i broń hukową.

Jak informują dolnośląscy policjanci, czwartkowe zatrzymania miały związek z inną sprawą - rozbiciem grupy zajmującej się nielegalnym rozpowszechnianiem programów komputerowych i filmów. 8 listopada policja zatrzymała bowiem 35-letniego mieszkańca powiatu jeleniogórskiego, podejrzanego o rozpowszechnianie nielegalnie powielonych programów i gier komputerowych oraz filmów na DVD. W jego mieszkaniu znaleziono m.in. 4 tys. płyt DVD z pirackimi materiałami. Dzięki uzyskanym później informacjom we Wrocławiu zatrzymano kolejnego członka pirackiej grupy - 28-letniego mieszkańca Wrocławia, który prowadził piracki płatny serwis FTP z filmami, muzyką i oprogramowaniem - policjanci podkreślają, że w jego ofercie znaleźć można było m.in. filmy, które jeszcze nie miały swoich premier kinowych (również polskie produkcje).

W całej sprawie zatrzymanych zostało dotychczas 8 osób. Grozi im kara pozbawienia wolności do 5 lat.