Web 2.0 stwarza największe zagrożenie dla biznesu

Według badań Webroot, czterech na pięciu specjalistów IT uważa, że malware związane z Web 2.0 stwarzają największe zagrożenie dla biznesu w tym roku.

Badania przeprowadzone przez firmę pokazały, że 73 proc. respondentów uważa zagrożenia związane z webem za trudniejsze do opanowania niż zagrożenia poczty elektronicznej. Ponad 23 proc. respondentów wyraziło przekonanie, iż ich organizacja jest podatna na ataki związane z aplikacjami Web 2.0 obejmującymi m.in. sieci społecznosciowe, jak Facebok czy Twitter, podczas gdy jedna czwarta uważa, że ich sieci podatne są na ataki napastników wykorzystujących luki w systemach operacyjnych Microsoftu. Kolejne 24 proc. uważa, że to błędy w przeglądarkach czynią ich sieci podatnymi na ataki.

Jedna czwarta respondentów uważa, iż systemy ich organizacji były narażone przez pracowników, którzy korzystali z sieci społecznościowych używając komputerów w pracy, a 32 proc. przyznało, że personel sprowadzający pliki z internetu spowodował problemy bezpieczeństwa. Blisko dwie trzecie specjalistów IT przyznało, iż ich organizacje były zaatakowane przez wirusy; natomiast ataki spyware i "SQL injection" na ich witryny internetowe potwierdziło odpowiednio 57 proc. i 32 proc. respondentów.

W kwestii stosowania polityki bezpieczeństwa dotyczącej internetu, 88 proc. firm potwierdza ich stosowanie, a wśród nich 95 proc. potwierdza stosowanie środków egzekwowania tej polityki.

W opinii specjalistów Webroot, organizacje różnej wielkości uświadamiają sobie coraz bardziej, że zagrożenia czają się teraz w nowych miejscach przestrzeni WWW, obejmujących przede wszystkim ośrodki Web 2.0. Specjaliści Webroot zalecają używanie usług, które automatycznie zatrzymują zagrożenia związane z WWW, filtrowanie ruchu i egzekwowanie stosowania polityki bezpieczeństwa użytkowania internetu.