Web Sandbox

Web Sandbox to nowy, unikalny projekt Microsoftu, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas przeglądania zawartości sieci WWW.

Web Sandbox

Informacje:http://livelabs.com/web-sandbox Cena: bezpłatny Ocena: 8/10

Web Sandbox

Web Sandbox

Projekt Web Sandbox, zapowiedziany podczas konferencji PDC 2008 (Professional Developer Conference), jest odpowiedzią Microsoftu na fakt, że zawartość sieci WWW, taka jak banery reklamowe, aplikacje, wtyczki czy mashupy są uruchamiane albo bezpośrednio w witrynie (bez żadnej "ochrony otoczenia"), albo w postaci okienek pop-up lub pływających ramek, które też nie są odpowiednio odseparowane od kodu strony i modułów wykonawczych (wśród których są pliki wykonywalne .exe lub .com, biblioteki systemowe itp.). Taki sposób osadzenia tych elementów w kodzie HTML powoduje, że mogą one mieć wpływ na system operacyjny użytkownika. Web Sandbox ma na celu odizolowanie uruchamianego kodu od właściwego środowiska pracy, a więc działa na zasadzie tzw. piaskownicy.

Nowa technologia, stworzona m.in. w oparciu o JavaScript, wprowadza innowacyjny model programistyczny, który nie tylko jest bezpieczny, ale i nie wymaga stosowania żadnych rozszerzeń czy dodatków. Według zapowiedzi Microsoftu, Web Sandbox poprzez izolację poszczególnych procesów pozwala znacznie zwiększyć bezpieczeństwo systemów użytkowników.

Istnieje już prototyp. Można go wypróbować na stronie Live Labs pod adresem websandbox.livelabs.com. W tym celu wystarczy napisać jakąś prostą aplikację, a następnie uruchomić ją - w charakterze klienta (wymaga zainstalowania platformy Silverlight) lub bezpośrednio na serwerze - w "piaskownicy" Microsoftu.

W oficjalnej witrynie poświęconej technologii Web Sandbox Microsoft udostępnił obszerną dokumentację, która zawiera przykłady użycia piaskownicy, wraz z kodem do wykorzystania we własnych projektach. Firma uważa, że nowa technologia okaże się dużą pomocą dla programistów, ponieważ usprawni tworzenie aplikacji dla różnych przeglądarek. Ponadto, dzięki Web Sandbox działanie aplikacji uruchamianych z poziomu stron WWW ma być bardziej przewidywalne i mniej podatne na ewentualne problemy wynikające z używania różnych wersji przeglądarek czy różnych systemów operacyjnych.

Aktualnie Web Sandbox jest w fazie wczesnej wersji poglądowej (technology preview). Wersją finalną Microsoft zamierza udostępnić w przyszłym roku.

Plusy:

  • innowacyjny sposób na izolację zawartości webowej
  • technologia udostępniona za darmo
  • ułatwi pisanie aplikacji webowych

Minusy:

  • wymaga znajomości podstaw programowania

Podsumowanie: unikalna, rozwojowa technologia zwiększająca bezpieczeństwo w internecie, z szansami na dużą popularność.