Web of Trust: witryny godne zaufania

WOT (Web of Trust) to system klasyfikowania stron WWW pod względem bezpieczeństwa, na podstawie opinii wystawianych przez internautów. W projekcie bierze udział już ponad 4 miliony internautów, którzy jak dotąd wystawili oceny niemal 22 milionom witryn.

Informacje: www.mywot.com Cena: bezpłatny Ocena: 7,3

Web of Trust: witryny godne zaufania
Instalowana lokalnie wtyczka, jak na razie dostępna tylko dla Firefoksa i Internet Explorera, pozwala na bieżąco sprawdzać reputację witryn i linków znajdujących się w wynikach wyszukiwania (np. Google). Jednocześnie jest narzędziem, dzięki któremu użytkownicy mogą przyznawać witrynom oceny. System sumuje je i wystawia ocenę końcową. W praktyce wygląda to tak: użytkownik otwiera stronę i zapoznaje się z jej zawartością. Następnie wywołuje okno klasyfikatora treści WOT i wystawia cztery niezależne oceny. W pierwszej bierze pod uwagę poziom zaufania do witryny - czy jego zdaniem można z niej bezpiecznie korzystać i czy jej zawartość jest zgodna z opisem? Zła ocena w tej kategorii oznacza, że witryna stanowi zagrożenie związane z kradzieżą tożsamości, oszustwami, wyłudzaniem haseł, wirusami i trojanami, a także nachalnym wyświetlaniem reklam. Drugie kryterium oceny to wiarygodność operatora i dotyczy bezpieczeństwa transakcji internetowych. Wystawiając w tej kategorii dobrą lub złą ocenę można podnieść lub obniżyć poziom zaufania potencjalnych klientów do sklepu internetowego lub instytucji finansowej. Następna kategoria to prywatność - czy informacje przekazywane witrynie (np. adresy e-mailowe, loginy, hasła) są bezpieczne? Czy nie zostaną udostępnione np. agencjom reklamowym? Zła ocena jest równoznaczna z posądzeniem danej strony o rozpowszechnianie spamu i/lub programów szpiegujących. Ostatnia, czwarta ocena to forma filtru informującego o ewentualnych treściach pornograficznych. Przy zastosowaniu odpowiednich ustawień WOT może w tym wypadku posłużyć jako prosty program do kontroli rodzicielskiej, aczkolwiek bez wyszukanych możliwości konfiguracyjnych.

Aby wystawiać oceny, należy się zarejestrować. Każdy zarejestrowany użytkownik ma prawo do przeglądania statystyk oraz dodawania komentarzy.

Zobacz również:

  • Jak usunąć ciasteczka (cookies) z przeglądarki?
  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [listopad 2022]
  • Najlepszy VPN dla Linuxa [RANKING 2022]

Sklasyfikowane witryny WOT oznacza odpowiednimi ikonami, różniące się kolorem w zależności od poziomu zaufania. Próby otwierania stron uznanych za niebezpieczne powodują wyświetlanie komunikatów alarmowych.

Plusy:

  • w miarę wiarygodna ocena reputacji witryn
  • cztery kategorie ocen
  • wyświetlanie ocen w wynikach wyszukiwania (przy linkach)

Minusy:

  • niektóre oceny mogą być nieobiektywne
  • oceny dotyczą tylko małego ułamka zasobów Internetu

Podsumowanie: system oceniania reputacji witryn, znacznie zwiększający bezpieczeństwo podczas serfowania po Sieci.