WebOS nie tylko dla HP

Jon Rubinstein, który kieruje jednostką Palm w HP stwierdził, że jego firma jest otwarta na licencjonowanie systemu WebOS, ale tylko jednemu lub dwóm wybranym producentom. Niedługo na rynek ma wejść tablet HP TouchPad, a Rubinstein przewiduje, że udziały WebOS w rynku stopniowo wzrosną.

WebOS ma być dostępny tylko dla firm, które chciałyby skupić się na rozwijaniu właśnie tego systemu. Według Jona Rubinsteina ta możliwość nie ma dotyczyć producentów, którzy tworzą smartfony z różnymi mobilnymi systemami operacyjnymi.

Gdy Palm był samodzielną firmą, to licencjonował swój system, ale po przejęciu przez HP, WebOS nie jest już udostępniany innym producentom urządzeń mobilnych. Teraz jednak Rubinstein ostrożnie wprowadza taką możliwość.

Zobacz również:

  • Uwaga! Wysokie rabaty w Ole Ole - najciekawsze oferty [20.03.2022]
  • LG G2 OLED Evo - największy i najjaśniejszy telewizor OLED

WebOS ma bardzo mały udział w rynku, ale HP uważa, że posiada pewną przewagę nad konkurentami. Według Rubinsteina system niedługo zacznie przyciągać klientów, a będzie to spowodowane m.in. możliwością łączenie i interakcji smartfonów, tabletów i komputerów PC z tym samym systemem WebOS.

Tablet TouchPad trafi do sprzedaży w tym miesiącu. Umożliwi on łączenie się ze smartfonami z tym samym systemem operacyjnym i np. automatyczne wyświetlanie na ich ekranach stron przeglądanych na tablecie. WebOS trafi także na komputery PC, ale będzie tam mógł działać pod systemem Windows. W ten sposób użytkownik nie zostanie zmuszony do rezygnacji z systemu Microsoftu, choć będzie i taka możliwość.

Jon Rubinstein uważa, że rywalizacja między mobilnymi systemami operacyjnymi to walka długoterminowa i nie ma aż takiego znaczeni, kto zwycięży w najbliższym kwartale. Dodaje też, że jest jeszcze miejsce na ogromne innowacje i nowe możliwości, które pojawią się w najbliższej dekadzie.