WebObjects 5.4 będą "otwarte"

Firma Apple, wraz z pojawieniem się w przyszłym roku nowej wersji WebObjects 5.4, ma zamiar udostępnić większość kodu projektu jako open-source. Pomimo, że WebObjects są mocno wykorzystywane przy budowaniu strony firmowej, czy sklepu muzycznego iTunes, to oprogramowanie to nigdy nie zyskało dużej popularności. Może właśnie dlatego, że było "zamknięte".

Pomimo, że WebObjects nie znalazły się na liście serwerowego oprogramowania dla nowego systemu MacOS X 10.5 Server i bazujących na procesorach Intela serwerach Xserve, to firma nie wycofuje się wcale ze wsparcia dla tego produktu i chce udostęnić sporą jego część jako open-source. Niestety część kodu projektu jest nadal chroniona patentami które Apple przejęło od firmy NeXT i tej części firma udostępnić nie może.

Aktualnie WebObjects jest w trakcie gruntownej modernizacji. Części kodu przenoszone są pod Xcode 2.4, a sam framework będzie się bardziej zbliżał do JEE (Java Enterprise Edition). Dzięki wykorzystaniu nowych bibliotek wejścia/wyjścia Java NIO przy tworzeniu nowego modułu odpowiadającego za wielowątkowość, nowa wersja ma być dużo bardziej wydajna. Ma mieć także zaimplementowane rozszerzenia Java ManagementExtensions umożliwiające monitorowanie aplikacji podczas normalnej pracy.

Póki co, nie ma żadnej oficjalnej informacji ze strony Apple na temat WebObjects 5.4, można się jednak spodziewać, że pojawi się ona w przyszłym roku, po wprowadzeniu na rynek nowej wersji systemu operacyjnego MacOS X 10.5 Leopard.

Więcej informacji: Think Secret

Witryna WebObjects