WebPad Ericssona

Screen Phone - domowe urządzenie integrujące telefon i narzędzia internetowe.

Zaprezentowany na targach CeBIT - Ericsson Screen Phone HS210 - jest przeznaczonym do domowego użytku urządzeniem integrującym telefon i narzędzia internetowe. Produkt przyłączany jest do linii telefonicznej lub sieci za pośrednictwem bezprzewodowego systemu Bluetooth. Screen Phone pozwala na przeglądanie stron internetowych czy obsługę poczty elektronicznej przy jednoczesnym prowadzeniu konwencjonalnych rozmów telefonicznych.

National Semiconductor i Microsoft oświadczyły, że Acer, Thomson Multimedia i Vestel USA także przygotowują urządzenia oparte na platformie WebPad. National Semiconductor przedstawiła koncepcję bezprzewodowych urządzeń WebPad jesienią 1998 r. podczas targów Comdex, lecz dotąd pomysł pozostawał raczej w fazie studiów niż planów masowej produkcji. W tej chwili przygotowywane są jednak modele powszechnego użytku i do masowej produkcji.

Na tegorocznych targach CeBIT kilka firm, jak RCS czy Siemens, przedstawiło prototypy takich urządzeń opartych na procesorach Geode i wykorzystujących systemy operacyjne od Linuxa i QNX po Windows CE. "Przewidujemy, że rynek bezprzewodowych urządzeń komunikacyjnych w ciągu trzech lat dorówna wielkością rynkowi komputerów PC" - twierdzi prezes Ericssona Kurt Hellstrom.