Webian Shell - odpowiedź Mozilli na Chrome OS od Google

Projekt Webian Shell zmierza do uproszczenia obsługi komputera PC. Podobnie jak w Chrome OS, oferuje on głównie przeglądarkę internetową, której możliwości rozszerzane są przez instalowane aplikacje. Twórcy projektu związanego z Mozillą chcą jednak, by ich platforma była otwarta i nie pozostawała pod całkowitą kontrolą jednej firmy.

Webian Shell jest oparty na technologii Chromeless od . Oprogramowanie w prototypowej wersji 0.1 jest dostępne do pobrania na Maca, Windows i Linuksa. Docelowo ma być alternatywą dla tradycyjnych systemów operacyjnych, ale na razie działa pod nimi, by zaprezentować swoje możliwości.

Podobnie jak Chrome OS, system Webian Shell bierze kluczowe elementy przeglądarki, pulpitu oraz menadżera okien i tworzy z nich jedną platformę dedykowaną do używania aplikacji internetowych. System jest oparty na technologiach open source, takich jak HTML, CSS i JavaScript. Sam także zostanie wydany na takiej licencji.

Zamiarem dewelopera Bena Francisa jest stworzenie otwartej platformy, która nie będzie uzależniona od jednej firmy. Użytkownicy Chrome OS muszą mieć konto Google, a aplikacje można pozyskać tylko ze sklepu tej firmy. Webian Shell ma dawać większą wolność użytkownikom i deweloperom.

Na razie projekt jest w bardzo wczesnej fazie i nie oferuje wielu możliwości, ale Francis ma sporo własnych pomysłów i czeka na sugestie od użytkowników. Zachęca także ludzi do współpracy nad rozwojem tej otwartej platformy. Poniżej film prezentujący system Webian Shell 0.1.