Websense Labs ostrzega o świątecznych wirusach

Specjaliści z firmy WebSense poinformowali o wzroście aktywności internetowych przestępców. Zjawisko to spowodowane jest zbliżającą się przerwą świąteczną.

Okazuje się, że nie tylko właściciele sklepów korzystają z gorącego przedświątecznego okresu. Osoby zajmujące się pisaniem wirusów oraz innych niebezpiecznych programów również uaktywniają się w tym czasie.

Najnowsza sztuczka oszustów polega na rozsyłaniu e-maili zawierających świąteczne pozdrowienia. Wiadomość sygnowana jest nazwą serwisu postcards.org, co wzbudza dodatkowe zaufanie.

W e-mailu znajduje się jednak odnośnik. Po jego kliknięciu zamiast świątecznych pozdrowień użytkownik instaluje na swoim komputerze znanego wirusa pozwalającego na przeglądanie zawartości zainfekowanego komputera. Oszuści uzyskują wiec dostęp do wszystkich cennych i poufnych informacji jakie znajdują się na dysku.

Cyber-przestępcy po raz kolejny udowadniają, że trzymają rękę na pulsie. Gorączka świątecznych zakupów, brak czasu oraz spowodowane tym roztargnienie jest idealnym sposobem by zaatakować niczego nieświadomych użytkowników.