Webserwery w domenie PL

Najwięcej webserwerów w naszym kraju jest obsługiwanych przez darmowego Apache'a.

Analitycy z firmy E-Soft opublikowali w witrynie Security Space (www.securityspace.com) informacje na temat działających w domenie krajowej "pl" webserwerów. W lutym w domenie .pl pracowało 23 405 serwerów.

Według zaprezentowanych danych, największą popularnością w Polsce cieszy się darmowy serwer Apache - obsługuje on obecnie 17 299 serwerów (co stanowi 73,91% witryn w domenie pl). Na drugim miejscu plasuje się produkt giganta z Redmond - Microsoft IIS. Udział tego serwera wynosi 12,78%. Kolejne miejsca zajmuje Netscape Enterprise (1,89%). Około 11,5% serwerów pracuje pod kontrolą oprogramowania innych firm (m.in. WebSTAR, Website).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że analitycy zanotowali w ciągu ubiegłego miesiąca nieznaczny wzrost liczby webserwerów obsługiwanych przez oprogramowanie Microsoftu (w porównaniu ze styczniem bieżącego roku nastąpił wzrost o 0,36%). Maleje natomiast liczba serwerów korzystających z darmowego Apache'a (spadek o 4,84%) oraz Netscape Enterprise (spadek o 0,25%). Trend, jaki daje się zaobserwować w naszym kraju, jest odwrotny w stosunku do tendencji ogólnoświatowych - udział Microsoft IIS w światowym rynku serwerów spada bowiem, głównie na rzecz zdobywającego popularność Apache'a.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: