Webskie narzędzia

Wybierając odpowiedni program, przyspieszysz tworzenie stron WWW. Ośmiu głównych konkurentów stoczy walkę w teście digita.


Wybierając odpowiedni program, przyspieszysz tworzenie stron WWW. Ośmiu głównych konkurentów stoczy walkę w teście <font color="#535353">digita.

Jako projektanci wiecie, że istnieje kilka sposobów na zbudowanie strony. Zaawansowanym programistom ręcznie wpisującym kod najbardziej może odpowiadać zwyczajny SimpleText lub Notepad, za to inni będą poszukiwać bogatego programu, gdzie w jednym pakiecie znajdą możliwości wizualnej kreacji i formatowania treści.

Głównym zadaniem dla twórców stron jest budowanie serwisów niezależnych od platformy i dobrze interpretowanych przez rozmaite przeglądarki internetowe. Dlatego niezwykle istotny jest umiejętny dobór właściwego narzędzia. Żeby ułatwić podjęcie decyzji, digit postanowił przetestować osiem najlepszych narzędzi do tworzenia stron WWW.

Adobe GoLive 5

Cena: 381 USD + VAT

Platforma: Windows, Mac OS

Producent: Adobe, www.adobe.com

Kontakt: Wimal, www.wimal.com.pl

Za: Ścisła integracja z innymi produktami Adobe. Nie narusza obcego kodu. Oferuje nową integrację z bazami danych

Przeciw: Dynamiczna Baza Odnośników zapisuje tylko w technologii ASP (Active Server Pages)

Jednym słowem: niezbędne narzędzie dla pracujących w grupach.

Wciąż oparty na starym dobrym CyberStudio z intuicyjnym ikonicznym systemem budowania stron. Golive 5 prezentuje się znakomicie dzięki szybkości i niezliczonym nowym funkcjom. Jest przeznaczony przede wszystkim dla projektantów, pracujących zespołowo. Wersja 5. zawiera wszystko: od poprawionych akcji JavaScript, obiektów QuickTime, kaskadowych arkuszy stylów, narzędzi zarządzania serwisem oraz Flash i obsługi SVG, po lepszą obsługę baz danych. Nowa opcja 360Code pozwala projektantom na import i edycję kodu włącznie z HTML, ASP, JavaScriptem i XML - bez obawy, że Golive automatycznie zmieni kod lub formatowanie. Ta właściwość jest nieoceniona zwłaszcza dla projektantów i programistów, pracujących na tych samych plikach. Chociaż GoLive umożliwia reedycję kodu źródłowego w oparciu o ustawienia webowe zdefiniowane przez użytkownika.

Dzięki wprowadzeniu palety Source Code, można jednocześnie podglądać i aktualizować layout i kod źródłowy strony, w taki sam sposób, jak to ma miejsce w technologii RoundTrip HTML w Dreamweaverze.

Paleta Markup Tree pomaga w nawigacji przez hierarchię dokumentów HTML do elementów, które odpowiadają za konkretny tekst lub obiekt w layoucie. Przez powiększanie i zmniejszanie tagów, by pokazać zagnieżdżone tagi.

Dzięki nowo wprowadzonej funkcji Smart Object GoLive ściśle współpracuje z linią produktów Adobe, stając się prawdziwym multimedialnym potentatem na rynku webowym. Można dokonywać w locie edycji na oryginalnych plikach stworzonych za pomocą Photoshopa, Illustratora i LiveMotion - każda twoja edycja ma odzwierciedlenie w rdzennym pliku wyjściowym bez potrzeby ponownego importu zmienionego pliku.

Allaire HomeSite 4.5

Cena: 89 USD

Platforma: Windows

Producent: Allaire, www.allaire.com

Kontakt: Allaire, www.allaire.com

Za: Nowe, szybkie znaczniki JSP, ASP i inne gotowe fragmenty skryptów na belce. Funkcja do mapowania obrazów. Pozwala ustawić Netscape jako wewnętrzną przeglądarkę.

Przeciw: Kilka niepotrzebnych wodotrysków

Jednym słowem: wciąż ulubione narzędzie dla ręcznie piszących w kodzie.

Siła Allaire Home Site leży w edycji HTML. Wyjaśnia to, dlaczego program był sprzedawany w pakiecie z Macromedia Dreamweaverem 3.

Mimo że wprowadzono kilka zbędnych upiększeń, to nadal dla ręcznie piszących w HTML-u i profesjonalnych projektantów jest to program niezastąpiony. Allaire jest popularny dzięki możliwości tworzenia niezaśmieconego kodu HTML i zapewne również dlatego że stworzył interfejs WYSIWYN (widzisz to, czego potrzebujesz), który umożliwia łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji - od Inspektora tagów, przez kolorowanie kodu, po łatwo dostępne gotowe fragmenty skryptów.

Może się wydawać, że obok dołączanej do pakietu wersji lite programu Top Styler CSS Editor w wersji 4.5 HomeSite'a jedyną nowością jest funkcja Mapowania obrazów. Jednak HomeSite ma kilka ukrytych właściwości, wzbogacających zarówno edycję kodu, jak i organizację pracy. Teraz oferuje lepsze zarządzanie oknami, paskami zadań i paneli źródłowych. Możesz swobodnie przemieszczać, blokować położenie i chować każdy z tych elementów.