Wednesday – co warto wiedzieć przed 1. odcinkiem serialu Netflixa? Przewodnik po świecie upiornej dziewczynki

Opowieść o Wednesday jest już dostępna na platformie Netflix, a my przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po gotyckim świecie rodziny Addamsów. Skąd wzięli się ci dziwni bohaterowie? Co najbardziej lubi robić główna bohaterka serialu? Kogo tym razem gra Christina Ricci?

fot. Netflix

Upiorna Rodzina Addamsów

Lubująca się w mroku rodzina Addamsów została stworzona w latach 30. przez Charlesa Addamsa. Groteskowe postaci pojawiały się początkowo na paskach komiksów w gazecie The New Yorker i były bezimienne. W latach 60. pomysły rysownika zostały przeniesione na mały ekran – choć serial był mniej niepokojący, a bardziej komediowy niż oryginalne komiksy, odniósł spory sukces. Rodzina Addamsów trwale zapisała się kulturze masowej, a jej członkowie stali się bohaterami kolejnych adaptacji.

Wszystkie ekranizacje komiksu:

 • Rodzina Addamsów (serial aktorski, 1964 - 1966)
 • Rodzina Addamsów (serial animowany, 1973)
 • Halloween z rodziną Addamsów (film aktorski, 1977)
 • Rodzina Addamsów (film aktorski, 1991)
 • Rodzina Addamsów (serial animowany, 1992-1993)
 • Rodzina Addamsów 2 (film aktorski, 1993)
 • Nowa rodzina Addamsów (serial aktorski, 1998-1999)
 • Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny (film aktorski, 1998)
 • Rodzina Addamsów (film animowany, 2019)
 • Rodzina Addamsów 2 (film animowany, 2021)

Oryginalnie rodzina Addamsów składa się z matki (Morticia), ojca (Gomez), córki (Wednesday), synów (Pugsley i Pubert), wujka (Fester) oraz babci. Z Addamsami mieszka również ich pomocnik Rączka oraz kamerdyner Lurch.

Zobacz również:

 • Jenna Ortega – królowa krzyku. W jakich horrorach wystąpiła gwiazda Wednesday?
 • Jaki internet na kartę we Włoszech? Oferty dla turystów, dzięki którym będziesz miał kontakt ze światem
Wednesday – co warto wiedzieć przed 1. odcinkiem serialu Netflixa? Przewodnik po świecie upiornej dziewczynki

fot. Netflix

Addamsowie są familią nieprzeciętną, lubującą się w rzeczach, które dla innych osób są przerażające. Mieszkają w gotyckiej rezydencji, cenią mrok, wykazują skłonności do sadyzmu i masochizmu, fascynują się śmiercią i mają czarne poczucie humoru.

Mimo mrocznych upodobań, Addamsowie nie są złymi osobami. Tworzą zżytą, wspierającą rodzinę, a wobec innych ludzi są życzliwi i gościnni. Zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że ich styl życia jest dla postronnych niezwykły i mocno niepokojący.

Wednesday – co warto wiedzieć przed 1. odcinkiem serialu Netflixa? Przewodnik po świecie upiornej dziewczynki

fot. Netflix

Wednesday od Netflixa i Tima Burtona

Po latach za najbardziej kultowe uchodzą filmy aktorskie z 1991 i 1998 roku. Morticię zagrała wówczas Anjelica Huston, Gomeza Raul Julia, a Festera Christopher Lloyd. W małą Wednesday wcieliła się zaś Christina Ricci, która powróci w serialu Netflixa, jednak w zupełnie innej roli.

Dzieło Tima Burtona stanowi spin off popularnych filmów. Akcja rozgrywa się kilka lat później, a Wednesday i jej brat są już nastolatkami. Serial poszerza znane uniwersum, wprowadzając do niego nowe postaci i wątki.

Wednesday – co warto wiedzieć przed 1. odcinkiem serialu Netflixa? Przewodnik po świecie upiornej dziewczynki

fot. Netflix

Po wyrzuceniu z 8. szkoły rodzice zapisują Wednesday do Akademii Nevermore – wyjątkowej szkoły dla wyjątkowych uczniów. Dziewczyna jednak nie reaguje na ich decyzję entuzjazmem. Jej nastawienie zmienia się, gdy w szkole zaczyna grasować morderca, a z przeszłości Morticii i Gomeza wyłaniają się dziwne tajemnice.

Tim Burton – twórca serialu – ma na swoim koncie wiele filmów utrzymanych w mrocznym, groteskowym, gotyckim klimacie. Jego najsłynniejsze dzieła to m.in. Sok z żuka, Batman, Edward Nożycoręki, Powrót Batmana, Marsjanie atakują!, Jeździec bez głowy, Planeta małp, Gnijąca panna młoda czy Frankenweenie.

Wednesday – kto pojawia się w serialu?

W serialu Netflixa powracają bohaterowie z filmów, ale pojawiają się też nowe postaci. Zajrzyjcie do naszej galerii i poznajcie krewnych i znajomych Wednesday – oraz oczywiście ją samą.

Wednesday – bohaterowie i obsada

Zobacz także: Wednesday – kiedy premiera serialu Netflixa i Tima Burtona? Zwiastun, fabuła, obsada spin-offa Rodziny Addamsów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: