Weekendowy start SpaceX Crew-3 znowu opóźniony. Dlaczego?

Czterech astronautów z misji Crew-3 NASA i SpaceX nie wystartują w ten weekend, start będzie możliwy najwcześniej w poniedziałek wieczorem.

fot. SpaceX

Pierwotnie start miał się odbyć wczesnym rankiem 31 października, ale "niekorzystne warunki pogodowe prognozowane wzdłuż trasy lotu" przesunęły start na 2 listopada. Następnie, nieujawniony problem medyczny jednego z astronautów, który według NASA jest niegroźny, wymusił kolejne opóźnienie.

Astronauci mieli wystartować z Kennedy Space Center NASA na pokładzie Crew Dragona w ten weekend, ale mokra i wietrzna pogoda sprawiła, że agencja kosmiczna musi jeszcze trochę poczekać. Wychodzi na to, że to już trzecie opóźnienie w ciągu ostatniego tygodnia.

Zobacz również:

  • SpaceX w obliczu "ryzyka bankructwa"? Wyciekł e-mail Elona Muska
  • Tak wygląda zachód słońca na Marsie
  • NASA wystrzeli sondę, która zderzy się z asteroidą

NASA twierdzi, że teraz monitoruje zarówno pogodę jak i problem medyczny, który "nie jest nagłym przypadkiem medycznym i nie jest związany z COVID-19".

Najwcześniejsze okno startowe będzie miało miejsce w poniedziałek, 8 listopada, o godzinie 18:51. Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo.

Astronauci NASA na liście pasażerów Dragona to była oficer marynarki wojennej USA Kayla Barron, pilot testowy Raja Chari, astronauta i lekarz Tom Marshburn, a także europejski astronauta i niemiecki naukowiec Matthias Maurer.

Atronauci z załogi Crew-3 spędzą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 6 miesięcy - mają wykonać wiele spacerów kosmicznych w celu konserwacji stacji kosmicznej, a także pomóc w przeprowadzeniu badań naukowych na orbicie obejmujących m.in. światłowody, uprawę roślin bez gleby oraz to, jak oczy astronautów zmieniają się od przebywania w przestrzeni kosmicznej.

Polecamy: SpaceX i NASA wygrały. Sędzia odrzucił pozew Blue Origin

Źródło: cnet.com