Węglowe tranzystory

IBM poinformował, że inżynierom koncernu udało się stworzyć bardzo szybkie tranzystory zbudowane z węglowych "nanorurek". Może to oznaczać, że już niedługo procesory przestaną być produkowane na bazie krzemu.

IBM poinformował, że inżynierom koncernu udało się stworzyć bardzo szybkie tranzystory zbudowane z węglowych "nanorurek" (czyli ze zbudowanych z atomów węgla rurek o rozmiarach nie przekraczających kilku nanometrów). Może to oznaczać, że już niedługo procesory przestaną być produkowane na bazie krzemu.

Wykorzystanie nanorurek może całkowicie zrewolucjonizować rynek półprzewodników. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że pozwalają one na tworzenie mikroprocesorów o niezwykle małych rozmiarach. Jednak to nie wszystko – nanorurki łączą się tworząc układy podobne do płatków śniegu – wyeliminowałoby to więc konieczność wypalania ścieżek przewodzących na krzemowych płytkach. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na ogromne zmniejszenie kosztów produkcji mikro- (a raczej nano-) procesorów.

Zdaniem inzynierów IBM, tranzystory stworzone z nanorurek charakteryzują się ogromną, w porówaniu z tradycyjnymi, wydajnością. Dzięki właściwościom węgla wymagają one zasilania prądem o dużo niższych napięciach niż obecnie. To zaś prowadzi do znacznego ograniczenia ilości wydzielanego ciepła.

Na razie nie wiadomo, czy i kiedy procesory oparte na węglu pojawią się na rynku.

Więcej informacji:

http://www.ibm.com


Zobacz również