Wejdź na nową stronę Microsoftu, a dowiesz się, czy korzystasz z Windows XP

Wchodząc na udostępnioną właśnie prze Microsoft stronę AmIRunningXP.com sprawdzisz, czy korzystasz z Windows XP. Stanowi ona część kampanii mającej na celu przekonanie użytkowników "staruszka" do migracji do Windows 8.1.

Tworząc system Windows XP Microsoft na pewno nie przypuszczał, że z czasem stanie się on dla niego największą przeszkodą w popularyzacji kolejnych wersji "okienek" (oczywiście sam jest sobie tutaj winien). Od wielu miesięcy prowadzi więc kampanie mające na celu przekonanie użytkowników "staruszka" do tego, że pozostanie przy niewspieranym systemie to ogromny błąd, który z powodzeniem mogą wykorzystać cyberprzestępcy.

Dotychczasowe kampanie opierały się przede wszystkim na kwestiach bezpieczeństwa i wychwalaniu wspaniałości oferowanych przez Windows 8/8.1. Teraz doszło do nich bardzo zaskakujące narzędzie w postaci uruchomionej właśnie przez Microsoft strony internetowej AmIRunningXP.com. Każdy kto na nią wejdzie będzie mógł sprawdzić, czy jego komputer pracuje pod kontrolą pod kontrolą systemu Windows XP. Jeżeli tak, na stronie pojawi się stosowny komunikat informujący o tym fakcie oraz kolejna informacja ostrzegająca o rychłym zakończeniu wsparcia (z licznikiem odliczającym co minutę):

Wejdź na nową stronę Microsoftu, a dowiesz się, czy korzystasz z Windows XP

Microsoft pomoże sprawdzić, czy pracujesz pod Windows XP

Dodatkowo zostajemy zachęceni do tego, aby dowiedzieć się więcej na temat aktualizacji do Windows 8.1.

Zobacz również:

  • Windows 11 wprowadza przebudowaną aplikację Zdjęć
  • Microsoft chce zmodernizować system Windows 10, ale po co?

To głupie?

Na pierwszy rzut oka stworzenie takiej strony wydaje się dosyć głupie. Microsoft przekonuje jednak, że są użytkownicy, którzy nie wiedzą z jakiego systemu korzystają i nie wiedzą jak to sprawdzić.

Windows XP dzielnie się trzyma

Na koniec jeszcze niezbyt optymistyczna dla Microsoftu informacja: zgodnie z najnowszymi danymi firmy analitycznej Net Applications udział Windows XP w rynku systemów operacyjnych nie tylko nie zmalał, ale wzrósł.