Weryfikacyjny firewall w Wikipedii

W konsekwencji ostatnich skandali związanych z publikacją nieprawdziwych treści, internetowa encyklopedia Wikipedia implementuje mechanizm zabezpieczający encyklopedyczną zawartość. Odtąd żaden niezarejestrowany użytkownik nie będzie mógł wprowadzić modyfikacji w definicjach popularnych haseł.

Możliwość dokonywania wpisów przez anonimowych autorów przyczyniła się w ostatnim czasie do spadku wiarygodności Wikipedii - pojawiały się w niej informacje niezgodne z faktami, o czym informowaliśmy szerzej w artykule "Wikipedia - encyklopedia obosieczna". Wspomnieliśmy wtedy, iż współzałożyciel encyklopedii, Jimmy Wales, zapowiedział zaostrzenie reguł tworzenia tekstów.

Serwis eWeek.com donosi iż zabezpieczone będą te hasła, które najczęściej padają ofiarami "encyklopedycznego wandalizmu", (np. "George Bush"). Mechanizm, o których donosi eWeek, nie został jednak jeszcze wprowadzony w życie - udało nam się wprowadzić drobne zmiany w haśle George Bush (zarówno w polskiej, jak i w angielskiej Wikipedii) bez rejestracji. O istniejących standardach ochrony treści w Wikipedii można przeczytać więcej tutaj.

Więcej informacji: eWeek.com