Western Digital Passport 40 GB

Mały napęd zewnętrzny WD nie oferuje nic poza 40 gigabajtami miejsca i niskim kosztem archiwizacji.

Mały napęd zewnętrzny WD nie oferuje nic poza 40 gigabajtami miejsca i niskim kosztem archiwizacji.

Western Digital Passport 40 GB
Dysk ochrzczony mianem Passport spośród innych modeli przenośnych opartych na notebookowych napędach 2,5-calowych wyróżnia się ciekawą obudową z gumowym spodem i bokami. To oryginalne wykończenie nie jest li tylko estetycznym dodatkiem, lecz przede wszystkim chroni urządzenie przed różnymi zgubnymi efektami transportu w najbardziej niesprzyjających okolicznościach. Gumowa zaślepka osłania także złącze interfejsu USB 2.0 i gniazdo zasilania (używane jedynie w sytuacji, gdy port USB w komputerze lub koncentratorze nie zapewnia wystarczającej mocy).

WD Passport w porównaniu do konkurentów jest dość dużym i ciężkim napędem - większe od niego są tylko urządzenia Seagate Portable Drive. Niestety, producent nie dołącza do sprzętu żadnego oprogramowania archiwizującego ani narzędziowego i nie oferuje przycisku szybkiej archiwizacji. Z tego powodu oceny możliwości i jakości tego produktu są tak niskie.

Lepiej zapisywać

Dysk WD bardzo dobrze sprawuje się w operacji zapisywania plików, uzyskując ten sam czas, co Ximeta NetDisk Mini - dotychczasowy lider. Gorzej jest natomiast z odczytem danych - w tej konkurencji rywale są wyraźnie szybsi. Wyniki HD Tach potwierdzają te obserwacje, wykazując wysoki transfer podczas zapisu, niski w odczycie i najniższą przepustowość interfejsu.

Podobnie jak większy brat, WD External 250 GB, dysk Passport może pochwalić się rewelacyjnym kosztem archiwizacji jednego gigabajta danych, najniższym spośród modeli 40 GB.

Informacje Komputronik

tel. (61) 8359400

http://www.komputronik.pl

Cena 480 zł

Wyniki testów

Kopiowanie w Eksploratorze (mm:ss)

Zapis 4:53

Odczyt 5:53

HD Tach 3.01

Czas dostępu (ms) 18,2

Transfer w odczycie (MB/s) 18,1

Transfer w zapisie (MB/s) 26,2

Transfer przez interfejs (MB/s) 21,9