Western Digital Raptor X WD1500ADFD

Wciąż najszybszy i najdroższy z dysków ATA, teraz o dwukrotnie większej pojemności.

Wciąż najszybszy i najdroższy z dysków ATA, teraz o dwukrotnie większej pojemności.

Western Digital Raptor X WD1500ADFD
Wcześniejsze dwie generacje modelu WD Raptor niezmiennie okupowały pierwsze miejsca rankingów twardzieli ATA (z interfejsem szeregowym i równoległym). Dzięki szybkości 10 000 obr./min - najwyższej w napędach tego typu - uzyskiwały rewelacyjne wyniki w testach wydajności, deklasując wręcz konkurentów pracujących z prędkością 7200 obr./min. Jednak w parze z fantastyczną szybkością, dorównującą dyskom SCSI, szły dwie mniej przyjemne cechy tej rodziny WD: mała pojemność i bardzo wysoki koszt 1 GB danych. Mimo udoskonaleń w najnowszej wersji Raptora, oznaczonej literą X, wymienione wady wciąż są aktualne.

Zmiany bez zmian

Western Digital Raptor X WD1500ADFD
Dwa parametry Raptora X WD1500ADFD zostały aż dwukrotnie zwiększone i dysk oferuje teraz 150 GB miejsca oraz 16 MB bufora. Interfejs pozostał w wersji SATA/150, aczkolwiek wzbogacono go o technologię NCQ. Urządzenie zamknięto w obudowie z przezroczystym wierzchem, przez który widać obracające się talerze i pracującą głowicę - czyli coś, co większości użytkowników znane było tylko z teorii.

Większa pojemność nie zmienia faktu, że dysk wciąż jest bardzo drogi w przeliczeniu na jednostkę danych. Koszt 1 GB wynosi aż 8,23 zł, czyli ponadczterokrotnie więcej niż w standardowych napędach. W Raptorze X od razu jednak widać, za co się płaci: w naszych testach model ten ustanowił 9 rekordów na 12 konkurencji, nie dając żadnych szans rywalom w klasyfikacji ogólnej. Jeśli więc szukasz naprawdę szybkiego twardziela SATA i nie przeszkadza ci jego relatywnie mała pojemność oraz wysoka cena, WD Raptor X na pewno spełni te oczekiwania.

Informacje

Western Digital

http://www.wdc.com

Cena 1150 zł

Benchmarki

HD Tach 3.0 RW

Czas dostępu (ms) - 8,6

Średni transfer odczytu (MB/s) - 75,5

Średni transfer zapisu (MB/s) - 109,9

Maks. transfer interfejsu (MB/s) - 135,1

h2benchw indeks aplikacji - 36,7

PCMark05 HDD Score - 7252

Kopiowanie folderów MP3 (mm:ss) - 01:24

Kopiowanie folderów DivX (mm:ss) - 01:10

Wyszukiwanie pliku (mm:ss) - 00:54