Western Digital może przejąć Hitachi GTS pod jednym warunkiem

Komisja Europejska zdecydowała, że Western Digital może kupić Hitachi GST, czyli dział zajmujący się produkcją dysków twardych. Amerykańska firma otrzymała jednak pewien warunek. Wcześniej musi znaleźć kupca na fabrykę 3,5-calowych dysków twardych, którego zostanie zaakceptowany przez Komisję.

Western Digital

Dochodzenie wykazało, że połączona jednostka Western Digital i Hitachi GST będzie miała na rynku tylko jednego duże rywala w postaci niedawno połączonych Seagate i Samsunga. Oprócz nich, jedynym znaczącym producentem dysków jest Toshiba.

Komisja obawiała się, że połączenie Wester Digital i Hitachi GST doprowadzi do wzrostu cen dysków twardych w związku z brakiem konkurencji na rynku. To byłoby bardzo niekorzystne, gdyż są one kluczowym komponentem komputerów, set-top-boksów, serwerów i wielu innych urządzeń.

O połączeniu Seagate-Samsung i Western Digitla-Hitachi GTS informowano Komisję Europejską dzień przed planowaną finalizacją transakcji. Pierwsza z nich przebiegła bezproblemowo, ale przy drugiej Komisja uznała, że należy lepiej rozważyć, czy połączenie kolejnych firm nie wpłynie niekorzystnie na sytuację rynkową.

Teraz Western Digital nie może przejąć Hitachi GTS dopóki nie znajdzie kupca na fabrykę produkującą 3,5-calowe dyski twarde. Prawdopodobnie chodzi o jedną z chińskich fabryk należących obecnie do Hitachi GTS. Połączenie dojdzie więc do skutku jeśli amerykańska firma zdecyduje się na taki krok i znajdzie nabywcę.