Wewnątrz iPoda photo

Dzięki dużemu dyskowi i kolorowemu ekranowi iPod photo jest świetnym odtwarzaczem MP3, a także przydatnym gadżetem dla fotografów. Można go też wykorzystać do innych celów, np. do prowadzenia prezentacji lub wyświetlania zdjęć na telewizorze.


Dzięki dużemu dyskowi i kolorowemu ekranowi iPod photo jest świetnym odtwarzaczem MP3, a także przydatnym gadżetem dla fotografów. Można go też wykorzystać do innych celów, np. do prowadzenia prezentacji lub wyświetlania zdjęć na telewizorze.

Synchronizacja biblioteki zdjęć z iPodem photo nie różni się zbytnio od synchronizacji kolekcji muzycznej. Do obu tych zadań jest używany ten sam program - iTunes w wersji 4.7.

Dzięki aplikacji można synchronizować zdjęcia znajdujące się w dowolnym miejscu na dysku komputera - wystarczy wskazać ich położenie. Należy więc otworzyć w iTunes panel preferencji iPod, a następnie kliknąć kartę Photos. Po zaznaczeniu opcji Synchronize Photos From wystarczy wybrać odpowiednie miejsce za pomocą menu rozwijanego.

Synchronizację można wykonywać z programem iPhoto, teczką Pictures (znajdującą się w katalogu domowym użytkownika) lub dowolnym innym katalogiem na komputerze.

W tym ostatnim przypadku należy wybrać pozycję Choose Folder i wskazać żądaną teczkę.

Jeżeli kopiowanie wszystkich zdjęć z wybranego miejsca nie jest konieczne, można użyć opcji Copy Selected Albums Only, by ograniczyć się do pojedynczego albumu iPhoto lub podkatalogu (w pozostałych opcjach). W iPhoto możemy utworzyć inteligentny album, zawierający wyłącznie ulubione zdjęcia (z oceną wynoszącą cztery gwiazdki lub więcej), a następnie zsynchronizować ten album z iPodem.

Po kliknięciu przycisku OK iTunes utworzy skompresowane kopie o niskiej rozdzielczości wszystkich wybranych zdjęć, a następnie skopiuje je na iPoda. Gdy iPod photo zostanie ponownie podłączony do komputera, iTunes porówna pliki w wybranych albumach i teczkach, a następnie wykona niezbędną aktualizację.

Dostęp do zapisanych zdjęć

iTunes nie synchronizuje muzyki między kilkoma komputerami (jeśli nie użyjemy dodatkowych narzędzi innych firm). Podobne ograniczenie dotyczy również zdjęć i iPoda photo. Po podłączeniu odtwarzacza do innego komputera możliwe jest tylko zastąpienie wszystkich plików na iPodzie plikami z nowego komputera bądź ich zignorowanie. Muzyka i zdjęcia nie muszą być powiązane z tym samym komputerem, dzięki czemu można przechowywać całą bibliotekę muzyczną na komputerze w domu, a fototekę na Macu w pracy. Jednak w takim przypadku każde podłączenie iPoda do jednego z tych komputerów będzie wymagało potwierdzenia wybranego powiązania.

Ręczna synchronizacja

Na szczęście możliwe jest ręczne przenoszenie zdjęć między poszczególnymi komputerami.

Aby to zrobić, należy najpierw upewnić się, że iPod został skonfigurowany do użycia jako dysk. Dlatego trzeba uruchomić iTunes i otworzyć preferencje programu, a następnie kliknąć kartę General i włączyć opcję Enable Disk Use.

A na karcie Photos włączyć opcję Include Full-Resolution Photo i kliknąć przycisk OK.

W ten sposób iTunes umieści kopię każdego zdjęcia na iPodzie.

Wewnątrz iPoda photo

Chociaż podgląd plików o pełnej rozdzielczości nie jest możliwy na iPodzie photo, można uzyskać do nich dostęp w identyczny sposób jak we wszystkich innych typach plików. Dlatego należy kliknąć ikonę iPoda na pasku bocznym okna Findera, a następnie przejść do teczki Photos: Full Resolution.

W tym miejscu można znaleźć wszystkie zdjęcia pogrupowane w kolejnych teczkach według roku, miesiąca i dnia.

Jeśli zdjęcia zostały przegrane na iPoda bezpośrednio z aparatu cyfrowego (na przykład za pomocą przejściówki Belkin Digital Camera Link lub Media Reader), można je znaleźć w oddzielnej teczce DCIM na głównym poziomie dysku iPoda.

Niestety, nie jest możliwe ich przeglądanie na iPodzie.

Wskazówka

Aby maksymalnie wykorzystać niewielki ekran iPoda, można skadrować zdjęcia wybierając właściwe proporcje (8 x 10).

Wymiana między platformami

iPoda photo, który został sformatowany na komputerze PC, można bez żadnych problemów podłączyć do Maca. Synchronizacja będzie jednak odbywała się znacznie wolniej niż w przypadku iPoda sformatowanego dla Maca.

Aby możliwe było podłączenie "makowego" iPoda do peceta i wymiana plików między nimi, należy użyć najnowszej wersji programu Mediafour XPlay 2.

Poprawianie zdjęć

Zdjęcia wyświetlane na kolorowym ekranie iPoda wyglądają całkiem dobrze. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, spowodowanych niewielkim rozmiarem wyświetlacza. Najlepiej będą wyglądały jasne zdjęcia o dużym kontraście, natomiast szare i rozmyte będą oczywiście wyglądały mało ciekawie. Należy o tym pamiętać, gdy będziemy wybierać zdjęcia do przeniesienia na iPoda.

Kolejną istotną kwestią jest rozmiar ekranu. Większość zdjęć cyfrowych ma proporcje 4:3, natomiast ekran iPoda - 5:4, co oznacza, że na dole i górze pojawiają się czarne paski.

Aby wyświetlić zdjęcia na całym ekranie, należy je odpowiednio skadrować. Zapewnia to dodatkową korzyść, ponieważ można wybrać najważniejszy obszar zdjęcia - na przykład twarze naszych pociech, a nie znajdującą się za nimi ścianę. Jeśli jest używany program iPhoto, należy kliknąć zdjęcie do skadrowania, przejść do trybu edycji, a następnie wybrać opcję 8 x 10 z menu Constrain (są to identyczne proporcje z ekranem iPoda photo). Potem musimy wybrać interesujący nas obszar zdjęcia i kliknąć przycisk Crop. Aby zachować oryginał zdjęcia, należy zduplikować je za pomocą opcji Duplicate w menu kontekstowym. Ostatnim krokiem będzie utworzenie albumu, zawierającego tylko skadrowane zdjęcia, a następnie zsynchronizowanie go z iPodem.

Pokazy slajdów na telewizorze

Ekran iPoda photo jest na tyle mały, że trudno używać go do prezentowania zdjęć większej grupie osób.

Na szczęście możemy podłączyć ten odtwarzacz do dużego telewizora lub projektora.

W zestawie z iPodem można znaleźć kabel composite AV, który jest właśnie przeznaczony do tego celu. Jeden koniec kabla trzeba podłączyć do wyjścia słuchawkowego iPoda, a drugi do wejść wideo i audio w telewizorze. Dla uzyskania znacznie lepszej jakości obrazu i dźwięku, można użyć stacji dokującej iPoda, która jest wyposażona w wyjścia S-Video i audio.

Połączenie iPoda z telewizorem dobrze się sprawdza, ale należy zwrócić uwagę na kolejność niektórych czynności.

Wewnątrz iPoda photo

Na przykład jeśli na ekranie iPoda jest wyświetlane zdjęcie, to po podłączeniu kabla composite zdjęcie nie pojawi się na ekranie telewizora. Trzeba najpierw połączyć oba urządzenia, a dopiero potem rozpocząć pokaz slajdów.

Jeśli obraz w dalszym ciągu się nie ukaże, będzie konieczne użycie menu Slideshow Settings, by ustawić opcję TV Connection na On.

Warto wiedzieć, że dostępne opcje łączenia nie są ograniczone tylko do telewizora lub projektora.

iPoda można podłączyć na przykład do kamery wideo lub magnetowidu, aby nagrać pokaz slajdów na kasecie wideo.

Wskazówka

Telewizor można wykorzystać jako dużą ramkę na fotografie, wyświetlając na nim losowo wybrane zdjęcia. Aby uzyskać najlepszą jakość, warto użyć wyjść S-Video i audio z tyłu stacji dokującej.