Wewnętrzne piękno


Największe wrażenie robi jednak najsłabsza konfiguracja, w przypadku której za 2699 euro + VAT otrzymujemy procesor 400 MHz, 64 MB pamięci SDRAM, dysk twardy 6 GB oraz napęd DVD-ROM. Jeśli taki PowerBook jest dla ciebie ciągle za drogi, możesz rozważyć nabycie ulepszonego iBooka z większą pamięcią i twardym dyskiem niż wersja oryginalna. iBook dostępny jest również w nowym kolorze (zobacz ramkę "iBook nabiera krzepy"). Od momentu wprowadzenia nowego PowerBooka Apple oferuje pełny zestaw produktów. Wszystkie komputery są teraz kompatybilne z AirPortem, a z wyjątkiem iBooków oraz najtańszego iMaca mają one wbudowane porty FireWire oraz napędy DVD-ROM, dzięki czemu możliwa jest domowa obróbka filmów wideo. Najlepszą wiadomością o nowych PowerBookach jest jednak to, że wykorzystano najlepsze cechy poprzednich modeli, poprawiając jednocześnie wszystko, co się dało.

iBook nabiera krzepy

iBook, wprowadzony na rynek we wrześniu ubiegłego roku oznaczał nowe podejście do tanich komputerów przenośnych, oferując dużą wydajność i atrakcyjny wygląd. Jednak, aby osiągnąć niską cenę, Apple zdecydował się ograniczyć wielkość twardego dysku i wbudowanej pamięci RAM. Jak się okazało, mała pojemność pamięci powodowała problemy. Wyposażonemu w 32 MB RAM-u iBookowi nie tylko brakowało miejsca na uruchomienie więcej niż jednego programu, ale miał on problemy ze stabilnością (zostało to rozwiązane po rozszerzeniu podstawowej konfiguracji do 64 MB).

#Więcej, szybciej, szaro#
#Produkt##Cena (w zł bez VAT)##Procesor##RAM/Maksymalnie##Dysk##Napęd optyczny##Kolor#
iBook (1999)8700*300MHz G332 MB/160 MB3 GB CD-ROMpomarańczowy, niebieski
iBook (2000)8700300MHz G364 MB/320 MB6 GB CD-ROMpomarańczowy, niebieski
iBook Special Edition9700366MHz G364 MB/320 MB6 GB CD-ROMgrafitowy

Więcej możliwości Wprowadzając w lutym model iBooka na rok 2000 Apple zwiększył wielkość wbudowanej pamięci RAM do poziomu, który był niezbędny od samego początku - 64 MB, dzięki czemu iBook może stanąć bez wstydu obok pozostałych modeli Macintoshy (szczegóły znajdziesz w tabeli "Więcej, szybciej, szaro"). Podwojono także wielkość anemicznego dysku twardego - z 3 do 6 GB, co jest koniecznością w obecnej sytuacji, kiedy nosisz ze sobą setki plików MP3 lub jeśli masz na dysku zainstalowanych wiele programów. Szybkość procesora została na poziomie 300 MHz, ale dzięki zwiększeniu wielkości pamięci komputer sprawia wrażenie znacznie szybszego niż model z 32 MB pamięci RAM. Jest również dobra wiadomość dla tych, którym nawet 64 MB pamięci to ciągle za mało. Nowe modele iBooków obsługują do 320 MB pamięci RAM, czyli dwa razy więcej niż starszy model.

Inne specyfikacje komputera nie zmieniły się: wbudowana karta Ethernet 10/100BaseT, modem 56Kb/s, kontroler grafiki AGP ATI Rage Mobility z 4 MB pamięci SDRAM, napęd CD-ROM o prędkości 24x, port USB oraz aktywny wyświetlacz LCD o przekątnej 12,1 cala, wyświetlający obraz z maksymalną rozdzielczością 800 x 600. Ponieważ cena pozostała na poziomie 8700 złotych, iBooki w dwóch tradycyjnych kolorach oferują lepszy stosunek ceny do możliwości niż poprzednio. Szkoda że nie można tego samego powiedzieć o iBooku Special Edition (SE), który pojawił się w nowej grafitowo-lodowej (szaro-białej) obudowie.