WhatsApp przestaje zbierać dane o użytkownikach i przesyłać Facebookowi

Facebook postanowił, że aplikacja WhatsApp przestanie tymczasowo zbierać dane na temat użytkowników.

W sierpniu twórcy popularnej aplikacji WhatsApp zmienili politykę prywatności w niekorzystnym dla użytkowników kierunku. Aplikacja zaczęła bowiem wysyłać na serwery Facebooka informacje o numerach telefonów, które użytkownicy wykorzystali do rejestracji oraz informację o miejscu ostatniego logowania. Decyzja ta została ostro skrytykowana przez europejskie organizacje zajmujące się ochroną prywatności, natomiast u naszych zachodnich sąsiadów w związku z naruszeniem przepisów o ochronie danych osobowych zbieranie wspomnianych informacji przez WhatsApp zostało wstrzymane. Niemcy domagali się ponadto usunięcia zebranych do tej pory danych.

Koniec końców sprawa przyjęła obecnie korzystny dla europejskich użytkowników kierunek. Facebook po otrzymaniu przez CEO WhatsApp protestacyjnego listu otwartego, pod którym podpisały się organizacje z 28 europejskich krajów, zdecydował się na wstrzymanie w całości wspomnianego procesu zbierania danych o użytkownikach. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, ponieważ decyzja ta ma charakter tymczasowy.

"Mamy nadzieję kontynuować szczegółowe rozmowy z brytyjskim biurem Komisarza ds. Informacji a także innymi urzędnikami zajmującymi się ochroną danych" - zapowiedział rzecznik Facebooka.