WhatsApp w wersji beta z uwierzytelnianiem WWW za pomocą biometrii

W najnowszej wersji beta aplikacji WhatsApp na Androida twórcy testują uwierzytelnianie webowej wersji WhatsAppa za pomocą czytnika linii papilarnych wbudowanego w smartfon.

WhatsApp zaktualizował właśnie aplikację kliencką beta na Androida. Pojawiły się nowe, dosyć niecodzienne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i prywatności. Aplikacja posiada możliwość uwierzytelniania dostępu do wersji webowej WhatsApp (sprawdź, jak z niej korzystać) na komputerze za pośrednictwem czytnika linii papilarnych wbudowanego w smartfon.

WhatsApp na iOS

WhatsApp na iOS

WABetaInfo odnalazł fragmenty kodu źródłowego w aplikacji WhatsApp beta wersja 2.20200.10, które wskazują na wykorzystanie smartfona z Androidem do uwierzytelniania dwuskłądnikowego.

WhatsApp Web to wersja desktopów komunikatora WhatsApp, która pozwala na wysyłania i odbieranie wiadomości wprost z komputera. Rozwiązanie działa na komputerach Mac#, PC oraz Chromebookach. Do działania wymaga połączenia z telefonem za pośrednictwem kodu QR.

W przyszłości użytkownicy będą w stanie logować się do webowego interfejsu WhatsApp z wykorzystaniem zabezpieczeń biometrycznych (czytnika linii papilarnych lub skanery twarzy), aby uzyskać dostęp do swojego konta WhatsApp na komputerze.

Rozwiązanie to ma zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z WhatsApp Web na komputerach, które współdzielone są przez wiele osób np. w szkołach czy miejscach użyteczności publicznej.

W chwili obecnej aplikacja w wersji beta obsługuje stare API zabezpieczeń, które nie pozwala jeszcze wykorzystać skanowania twarzy znanego z Google Pixel. Jego obsługa to prawdopodobnie kwestia czasu.

Uwierzytelnianie w aplikacji WhatsApp na Androida
Źródło: 9to5google.com

Uwierzytelnianie w aplikacji WhatsApp na Androida

Źródło: 9to5google.com

Uwierzytelnianie za pośrednictwem czytnika linii papilarnych nie powinno zastąpić kodów QR. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie dla chętnych.

Obecnie nie wiemy, kiedy funkcja trafi do oficjalnej wersji aplikacji i będzie dostępna dla wszystkich użytkowników.

Sprawdź, ile kosztuje Samsung Galaxy S20 Ultra.

Źródło: 9to5google.com