Wi-Fi 6 oficjalnie - nowa nazwa zatwierdzona

Nowy standard Wi-Fi w końcu otrzymał oficjalną nazwę.

Wi-Fi Alliance oficjalnie wprowadziło Wi-Fi 6 - najnowszy światowy standard sieci Wi-Fi. pozwoli on na zwiększenie pojemności, lepszy zasięg oraz ostatecznie znacznie szybsze działanie sieci Wi-Fi. Wi-Fi 6 opiera się na standardzie 802.11ax, a Wi-Fi Alliance obiecuje "wysokiej jakości łączność w lokalizacjach z setkami lub tysiącami podłączonych urządzeń takimi, jak stadiony i inne obiekty publiczne".

Wi-Fi 6 oficjalnie - nowa nazwa zatwierdzona

Poprzednie standardy Wi-Fi, które stanowią obecnie większość istniejących sieci Wi-Fi na świecie również otrzymały nowe ujednolicone nazwy. Standard 802.11ac, czyli popularne Wi-Fi ac to teraz Wi-Fi 5. Analogicznie 802.11n zamieniono na Wi-Fi 4. W domyśle im wyższa liczba tym szybszy i nowszy standard.

Na rynku pojawiają się powoli urządzenia, które kompatybilne są z nowym standardem. Mowa na przykład o niedawno zaprezentowanym iPhone'ie 11. Kompatybilność Wi-Fi 5 jest popularna w większości urządzeń ze średniej i wyższej półki cenowej, ale na rynku nadal nie brakuje urządzeń, które na pokładzie mają moduł kompatybilny jedynie z Wi-Fi 4.

Aby móc skorzystać z benefitów oferowanych przez Wi-Fi 6 trzeba mieć kompatybilny router oraz urządzenie końcowe. Całość pracuje na nieco innych, niż dotychczas częstotliwościach.

Użytkownicy, którzy posiadają w domu nowoczesną i szybką sieć Wi-Fi 5 nie powinni martwić się pojawieniem się na rynku Wi-Fi 6. Nie oznacza ono, że ich rozwiązanie stanie się przestarzałe. Wi-Fi 6 zaprojektowane zostało, aby zwiększyć przepustowość sieci Wi-Fi w miejscach publicznych. Obecne standardy słabo radzą sobie z udostępnianiem internetu na wielu urządzeniach w tym samym momencie. Przy okazji dodano również rozwiązania pozwalające na łatwiejsze zarządzanie podłączonymi urządzeniami.