Wi-Fi 6E - wkrótce może zadebiutować Wi-Fi 6 z obsługą pasma 6 GHz

Już niedługo sieć bezprzewodowa stanie się jeszcze szybsza. Niestety nie ma róży bez kolców. Ucierpi zasięg.

Wi-Fi 6 jest jedną z najważniejszych nowości 2019 roku. Na rynku pojawił się standard, który w pełni odpowiada obecnym potrzebom użytkowników. Wi-Fi 6 bazuje na 802.11ax i zostało szybko rozpowszechnione na rynku. Proces certyfikacyjny przechodzi coraz więcej różnego rodzaju urządzeń, a najnowsze informacje wskazują, że w przyszłości sieć Wi-Fi może pracować na częstotliwości 6 GHz. Była by to trzecia częstotliwość po 2,4 GHz oraz 5 GHz, na której można przesyłać dane pomiędzy urządzeniami w sieci bezprzewodowej.

Wi-Fi 6E - wkrótce może zadebiutować Wi-Fi 6 z obsługą pasma 6 GHz

Źródło: wi-fi.org

W najnowszym komunikacie prasowym Wi-Fi Alliance ogłosiło nową terminologię w celu wyróżnienia nadchodzących urządzeń, które obsłużą standard Wi-Fi 6 w paśmie 6 GHz. Otrzymają one certyfikat Wi-Fi 6E. Wi-Fi Alliance zaznacza jednocześnie, że widmo 6 GHz nie jest jeszcze dostępne dla sieci Wi-Fi. Wszystko przez brak zatwierdzenia przez organy regulacyjne na całym świecie. Na szczęście wszystko zmierza w dobrym kierunku. Ostatnimi czasy przewodniczący FCC Ajit Pai wyraził chęć udostępnienia częstotliwości 6 GHz na potrzeby Wi-Fi.

Oczekuje się, że po zdobyciu zgód na wykorzystanie częstotliwości 6 GHz pierwszymi urządzeniami z Wi-Fi 6E będą smartfony i punkty dostępowe. Nowy standard ma być szczególnie przydatny przy wykorzystaniu AR i VR. Według Wi-Fi Alliance Wi-Fi 6E pomoże też w rozwiązaniu problemu ze zbyt dużym zagęszczeniem sieci Wi-Fi. Wi-Fi 6E udostępni 14 dodatkowych kanałów, które pozwolą na rozładowanie ruchu.

Wyższe częstotliwości widma pozwolą na dalsze zwiększenie przepustowości w sieciach Wi-Fi. Niestety wraz ze wzrostem prędkości maleje odległość, na którą można przysłać dane. Z tego właśnie względu nie powinniśmy rozpatrywać Wi-Fi 6E jako następcy istniejących już standardów.

W chwili obecnej nie wiadomo, kiedy na rynku pojawią się pierwsze urządzenia z obsługą Wi-Fi 6E.

Źródło: neowin.net