Wi-Fi 7 będzie tak samo szybkie jak Thunderbolt 3! Jak zmieni się łączność bezprzewodowa w naszych domach?

Wi-Fi 7 całkowicie zrewolucjonizuje sposób korzystania z sieci bezprzewodowej w domach. Przepustowość przerośnie nasze oczekiwania, ale kiedy i do czego ją wykorzystamy?

Wi-Fi 7 nadal pozostaje w fazie rozwoju i certyfikacji, ale nie jest już technologią rodem z przyszłości. Grupa robocza IEEE aktywnie opracowuje standard Wi-Fi 7 - IEEE 802.11be, który ma zastąpić na rynku Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi 6E. Nadchodząca generacja Wi-Fi będzie w pełni kompatybilna z przesyłaniem multimediów w 8K, a także korzystaniem z rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości.

Router Wi-Fi firmy Tenda
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Router Wi-Fi firmy Tenda

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Grupa robocza IEEE zakłada przepustowość na poziomie 40 Gbps, co jest zauważalnym wzrostem względem 9,6 Gbps w Wi-Fi 6. W dokumentach, które pojawiły się już w sieci znajdują się wpisy sugerujące, że przepustowość sieci Wi-Fi 7 wynosić będzie co najmniej 30 Gbps. Tym samym sieć bezprzewodowa stanie się zauważalnie szybsza od połączeń przewodowych takich jak wszystkie generacje USB, SATA oraz Thunderbolt do trzeciej generacji.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - [RANKING 2022]
  • Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Wi-Fi 7 (nowości, funkcje, specyfikacja) [AKTUALIZACJA 01.04.2022]
  • Bezprzewodowe Android Auto w każdym aucie! Jak to możliwe?

Dzięki drożeniu na rynek Wi-Fi 7 producenci sprzętu technologicznego pozbędą się dodatkowych portów przenosząc część ich funkcjonalności na połączenie bezprzewodowe korzystające ze standardu Wi-Fi 7. Na szczęście zanim tak się stanie minie jeszcze kilka lat. Aktualnie standard Wi-Fi 6 nie został jeszcze spopularyzowany, a z Wi-Fi 6E korzysta zaledwie garstka dostępnych w sklepach urządzeń.

Pierwsze poważne testy Wi-Fi 7 powinny rozpocząć się w przyszłym roku. Debiut rynkowy superszybkiej sieci bezprzewodowej planowany jest na okolice 2025 roku. Jeżeli interesujesz się Wi-Fi 7 zapoznaj się z naszym materiałem zbiorczym. Wyjaśniamy w nim najważniejsze zmiany i nowości.