Wi-Fi Aware pozwoli urządzeniom wykrywać obiekty znajdujące się w okolicy

Technologia Wi-Fi pozwala na transfer danych bezprzewodowych i zapewnia urządzeniom komputerowym połączenie z internetem za pośrednictwem routerów. Wi-Fi Aware to kolejny krok w rozwoju tego standardu, który pozwoli urządzeniom na skanowanie otoczenia.

Nowy rodzaj połączenia Wi-Fi o nazwie Wi-Fi Aware pozwoli urządzeniom na wykrywanie innych sprzętów elektronicznych, jakie znajdują się w okolicy. Pozwoli to między innymi na przesyłanie zdjęć, zdobywanie informacji na temat okolicznych obiektów i wyszukiwanie innych graczy do wspólnej zabawy przy grach wideo.

Nad Wi-Fi Aware pracuje przemysłowe stowarzyszenie ponad 300 firm o nazwie Wi-Fi Alliance, którego członkami są między innymi Apple, Intel i Microsoft. Nowy standard o nazwie Wi-Fi Aware pozwoli na komunikowanie się sprzętów elektronicznych bez pomocy klasycznej sieci Wi-Fi, połączenia sieci komórkowej i lokalizacji GPS.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku
  • Jak zmienić kanał w routerze, aby otrzymać jak najszybsze Wi-Fi?

Zasięg Wi-Fi Aware ma być podobny jak klasycznej sieci Wi-Fi, a technologia od początku projektowana jest z myślą o sprawnej pracy w zatłoczonych pomieszczeniach. Po wykryciu źródła informacji po akcji ze strony użytkownika nawiązane zostanie połączenie Wi-Fi, które pozwoli na wymianę danych.

Wi-Fi Aware ma być oparte o aplikacje, które będą mogły korzystać z nowego standardu. Użytkownik ma mieć możliwość skonfigurowania ustawień prywatności oraz włączenia i wyłączenia powiadomień. Wi-Fi Aware pozwoli na wyświetlenie okolicznych źródeł danych bez wysyłania prywatnych informacji o użytkowniku do nich.

źródło: pcmag.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: