Wi-Fi bez punktów dostępowych i routerów

Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology opracowali oprogramowanie, które pozwala łączyć ze sobą drogą radiową (Wi-Fi) komputery i wymieniać w ten sposób pliki, nie używając routera. Po zainstalowaniu specjalnej aplikacji na dwóch notebookach (zawierających interfejsy Wi-Fi), mogą one ze sobą wymieniać pliki bezpośrednio, z użyciem połączeń ad-hoc.

Gdy w dwóch, sąsiadujących ze sobą pokojach znajdują się komputery, a ich użytkownicy chcą wymienić ze sobą pliki, robią to najczęściej za pośrednictwem Internetu. Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology doszli do przekonania, że czas już zaproponować inne rozwiązanie - i tak zrodził się pomysł opracowania oprogramowania WiPeer.

Twórcy rozwiązania obiecują, że oprogramowanie pozwoli w przyszłości użytkownikom telefonów Wi-Fi prowadzić ze sobą za darmo rozmowy. Oprogramowanie - noszące nazwę WiPeer - znajduje się tutaj i można je pobrać bezpłatnie (plik o wielkości 4 MB). Program WiPeer łączy ze sobą komputery znajdujące się od siebie w odległości nie większej niż 100 metrów (wewnątrz budynków) i 300 metrów (na otwartej przestrzeni). Bezprzewodowe połączenia można wykorzystywać do wymiany plików (w ciągu 15 minut można w ten sposób przetransferować 700 MB danych) czy do prowadzania rozmów.

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem do oprogramowania takich modyfikacji, które pozwolą użytkownikom telefonów Wi-Fi prowadzić ze sobą rozmowy (jeśli znajdują się blisko siebie), nie korzystając z usług żadnego operatora, czyli za darmo.

Twórcami rozwiązania są trzej naukowcy z Technion Faculty of Computer Science (Vadim Drabkin, Gabi Kliot i Alon Kama), których prace koordynował profesor Roy Friedman.

(JCH)

http://www.wipeer.com/download.html