Wi-Fi w notebooku: wszystko w jednym

Naukowcy Intela wynaleźli sposób na umieszczenie na jednym układzie krzemowym wszystkich elementów potrzebnych do podłączenia do sieci Wi-Fi. Zintegrowano na nim takie komponenty jak wzmacniacze sygnału czy połączenia między nimi i zewnętrznymi antenami zarówno jeżeli chodzi o odbieranie jak i wysyłanie danych. Prototyp obecnie wykorzystuje sieciowe standardy IEEE 802.11 a b i g ale według przedstawicieli firmy nie ma przeszkód żeby poradził sobie także z 802.11n.

Dotychczas, chipy wykorzystujące 802.11 a/b/g do poprawnej współpracy z siecią Wi-Fi potrzebowały dodatkowych układów zamontowanych na płycie głównej. Rzecznik prasowy Intela, Howard Hugh twierdzi, że dzięki wyeliminowaniu tego problemu, technologia łączności bezprzewodowej będzie dużo bardziej wydajna i zużywająca mnie energii niż dotychczas stosowane w urządzeniach przenośnych układy półprzewodnikowe.

Prototyp czeka jeszcze na wiele dodatkowych testów i wymaga akceptacji amerykańskiej administracji rządowej, do masowej produkcji trafi więc najprawdopodobniej nie wcześniej niż za dwa lata. Docelowo, w 2007 roku firma planuje budowę układu z oddzielnymi antenami dla różnych sieci i ma nadzieję na wytworzenie chipu z programowo definiowalnym odbiornikiem i nadajnikiem radiowym, mogącym odbierać sygnał różnorakich typów sieci.

Więcej informacji: Intel