WiGig - bezprzewodowe połączenia o przepustowości 7 Gb/s

Wireless Gigabit Alliance (organizacja promująca ideę gigabitowych połączeń bezprzewodowych) opracowała propozycję specyfikacji, która pozwala przesyłać dane drogą radiową na krótkie odległości z szybkością 7 Gb/s.

Przymierze (do którego należą między innymi takie firmy, jak Intel, Broadcom i Atheros) proponuje, aby dane były transmitowane przez nielicencjonowane w wielu krajach pasmo częstotliwości 60 GHz. Radiowe połączenia oparte na nowej technologii będą konkurować na rynku z takimi rozwiązaniami stosowany w sieciach domowych, jak HomePNA, HomePlug, Multimedia over Coax, Ultrawideband i Wireless Home Digital Interface.

WiGig uważa, że jeśli bezprzewodowe połączenia oparte na nowej technologii odniosą na rynku sukces, to powinny być integrowane z sieciami WLAN. W sieciach WiGig, tak jak w sieciach Wi-Fi, klienci współużytkują przepustowość jaką dysponuje punkt dostępowy.

Zwykłe połączenie WiGig może mieć długość kilku metrów. Jednak inżynierowie wprowadzili do specyfikacji dodatkową opcję "beam-forming", która pozwala zwiększyć zasięg działania punktu dostępowego do ponad 10 metrów.

Wi-Fi Alliance pracuje nad podobną technologią (operującą również w paśmie częstotliwości 60 GHz), znaną pod nazwą IEEE 802.11AD. Czas pokaże, która technologią zwycięży. Na razie wiadomo, że trzy firmy (Intel, Broadcom i Atheros) zamierzają wprowadzić technologię WiGig do produkowanych przez siebie układów scalonych Wi-Fi.

Jeśli plany grupy WiGig powiodą się, to standard zostanie ratyfikowany w przyszłym roku, a pracujące zgodnie z nim produkty mogą wejść na rynek w 2011 r.