Wiadomości z Sieci

POLSKA


POLSKA

DOMENY W POLSCE I NA ŚWIECIE

W Polsce zarejestrowanych jest obecnie 11 331 domen (dane z 7 lipca '98 r.). Statystyki ostatnich tygodni wykazują jednak spadek liczby rejestrowanych nowych domen, największy w domenach .com.pl. i .pl (przy jednoczesnym niewielkim wzroście zainteresowania domenami .org.pl i innymi domenami funkcyjnymi). Łącznie na świecie zarejestrowanych jest 4 322 454 domen, z czego aż 3 200 708 w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: NetNames Polska -http://www.netnames.pl

NASK DLA LUDZI

Od 1 lipca wszedł w życie nowy regulamin usług oferowanych przez NASK. Zgodnie z zapowiedzią, opłaty za domeny DNS będą wliczone w abonament roczny. Nastąpiły też poważne obniżki cen kont podstawowych i rozszerzonych (odpowiednio: 50 zł i 150 zł miesięcznie), zrezygnowano z pomiaru czasu połączenia i co za tym idzie z limitów czasowych, wprowadzono też opłaty ryczałtowe za łącza stałe. NASK wprowadzając nowy regulamin oferuje także wiele nowych usług: międzynarodowe kanały korporacyjne, telefon internetowy, dzierżawa portów ATM czy zagranicznych kanałów IP. Przewidziane są również zniżki dla klientów związanych z instytucjami naukowymi i akademickimi oraz jednolity system usług dla abonentów ze stolicy i terenu Polski. Szczegóły:http://www.nask.com.pl/

KINO NA TALERZU

Prawdziwy rarytas dla kinomanów, a nawet dla fachowców z tej dziedziny, przygotowała PWSFTiT im. Leona Schillera. Łódzka "filmówka" stworzyła bazę danych polskich filmów - nawet przedwojennych,http://www.filmpolski.pl (realizacja projektu kosztowała ok. 100 tys. zł). Pełna odnośników hipertekstowych baza zawiera informacje nie tylko o filmach, ale i o ich twórcach (reżyserach, scenarzystach, muzykach, montażystach, operatorach) i aktorach. Brakuje w niej wprawdzie zdjęć i przykładów muzyki lub krótkich fragmentów filmów, ale i tak stanowi nie lada podporę dla studentów, amatorów kina i dziennikarzy. Zbiór ma wkrótce poszerzyć się o prasowe recenzje filmów i pełny zasób informacji o filmach dokumentalnych.

Z ATM-U DO ATOM-U

Najstarszy w Polsce, komercyjny dostawca Internetu - firma ATM zmieniła nie tylko nazwę, lecz także "image" działu odpowiedzialnego za dostarczanie usług internetowych. Obecnie spółka nazwana ATOM,http://www.atomnet.pl, przyjąwszy ciepłe pomarańczowe barwy, oferuje bezpłatny projekt i wykonanie wirtualnego serwera WWW dla nowych abonentów sieci ATOMNET.

ARIADNA Z POMOCĄ

Prawdziwy azyl dla instytucji charytatywnych, służb ratowniczych, szpitali oferuje serwer Ariadna. Pod adresemhttp://www.ariadna.pl instytucje te mogą założyć stronę WWW zgodną z ideą dobroczynności. Znajdziemy tam także sporo serwisów - od pogotowia ratunkowego, poprzez straż pożarną, policję, akcje antynarkotykowe, organizacje religijne, po szpitale i przytułki.

CREATIVE LABS JUŻ W POLSCE

Potentat w produkcji kart muzycznych - Creative Labs - otworzył biuro w Warszawie. Przedstawicielstwo na Europę Środkową i Wschodnią ma na celu przejęcie zadań filii z Monachium.

NET JAMBOREE

Niedawno powstała strona dla miłośników jazzu,http://www.dzeznet.art.pl/index.html prowadzona m.in. przez dziennikarza "Gazety Wyborczej" Jana C. Stradowskiego i Adama Cegielskiego - członka Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Autorzy umieszczają tu informacje o wydarzeniach jazzowych w Polsce i za granicą, recenzje płyt (ostatnio nagrania Urszuli Dudziak, Zbigniewa Namysłowskiego i Jarka Śmietany), stron WWW o jazzie, konkursy, a nawet fragmenty utworów w formacie Real Audio. Otwarto już na witrynie klub, w którym będzie można zaprezentować swój talent i podyskutować na tematy muzyczne. Autorzy chcą wykorzystać nowe medium do dyskusji o roli Internetu w promocji tego gatunku muzyki.

INTERNET ŁĄCZY DO KO CA ŻYCIA

18 lipca związek małżeński zawarła para, która poznała się przez IRChttp://www.mragowo.pl/slub/. Kasia ("Babcia") i Mariusz ("Xanth") poznali się na kanale #wiaraa, a już po miesiącu spotkali się na imprezie u znajomego z IRC-a i od razu wpadli sobie w oko. Przeszkodą nie był nawet fakt, iż panna młoda mieszkała w Warszawie, a pan młody w Mrągowie - teraz razem mieszkają na Mazurach. Mają w mieszkaniu dwa komputery i... wciąż "chatują" ze sobą na IRC-u...

SKLEP NA POCZCIE

Okręg Poczty w Lublinie uruchomił nową usługę dla klientów - sklep internetowy rezydujący pod adresemhttp://www.poczta.lublin.pl. Na razie można w nim kupić sprzęt komputerowy, płyty muzyczne i książki. Zamówienie składamy klikając na wybranych przedmiotach, wpisując swoje dane oraz potwierdzając zakup, a płacimy przy odbiorze paczki bądź przelewem. Firmy współpracujące z Pocztą Polską zapewniają gwarancję na sprzedawane produkty oraz możliwość odmowy odbioru paczek. W planach jest już dział Ogród oraz płatności kartą kredytową.

ŚWIAT

BAZA ŚWIATA

Powstał największy atlas świata, Terraserver, zawierający aż 3,5 Tb nie skompresowanych danych, czyli więcej niż wszystkie dotychczas znajdujące się w Sieci strony HTML. Pod adresemhttp://www.terraserver.microsoft.com można bezpłatnie obejrzeć zdjęcia satelitarne, obejmujące 30% powierzchni Stanów Zjednoczonych, a także w całości wszystkie kontynenty świata. Dodatkowo, za opłatą dostępne są do ściągnięcia szczegółowe zdjęcia (lotnicze i satelitarne) dowolnego miejsca na Ziemi, podobno tak odwzorowane, że widać na nich samochody czy zarysy domów. Współtwórcami projektu są Aerial Images i Microsoft.

BBC - OTWÓRZ SIĘ!

Nowej modzie na portale, czyli wyszukiwarki, katalogi WWW i serwisy aktualności w jednym, uległa nawet telewizja BBC. Zamiast dotychczasowej formuły - spisu programów emitowanych na kanałach brytyjskich rozgłośni - radiowej i telewizyjnej, serwer zmienił się w konkurencyjny względem Yahoo i Netscape'a serwis europejski,http://www.bbc.co.uk. Szefowie BBC stwierdzili, że tylko 10% abonentów ich telewizji ma dostęp do Sieci, nie ma więc sensu prowadzenie kolejnej sieciowej gazety z programem. Dzięki portalowi chcą oni zyskać pozostałych bywalców Internetu i, rzecz jasna, reklamodawców. Przedstawiciele Yahoo odpowiedzieli z przekąsem, że jeśli BBC On-line ma konkurować z innymi, powinni jak najszybciej stworzyć serwery BBC poza Wielką Brytanią.

PAJĘCZYNA 2

Prawdopodobnie już w październiku, po uruchomieniu centrali sieci Abilene, rozpoczną się pierwsze testy informacyjnej magistrali - Internet 2. Jej twórcy zapowiadają, że pełną sprawność sieć osiągnie dopiero na początku 1999 r. Twierdzą też, że "pajęczyna" w nowym wydaniu ma być 100 razy szybsza niż "tradycyjny" dobrze nam znany Internet. Na początku superszybka sieć połączy ok. 130 placówek naukowych. Projekt realizowany jest przez ponad 110 uniwersytetów w USA (we współpracy z rządem i firmami prywatnymi) - jego koordynacją zajmuje się Uniwersytecka Korporacja na rzecz Rozwoju Zaawansowanego Internetu.http://www.internet2.edu/

FESTIWAL INTELA

W dniach 15-18 lipca trwał niecodzienny festiwal muzyki. Na stronie firmy Intelhttp://www.intelfest.com, organizatora imprezy, transmitowano na żywo koncerty aż 300 grup z 20 nowojorskich klubów. Równocześnie przeprowadzano wywiady z wybranymi zespołami, pokazywano kulisy, uruchomiono sklepy on-line z płytami i plikami w formacie Liquid Audio. Według dyrektora marketingu muzycznego Intela, Wendy'ego Hafnera, było to największe cyberwydarzenie tego typu, dające przedsmak sposobu, w jaki w przyszłości będzie sprzedawana i prezentowana muzyka.

MAŁOLATY ON-LINE

Jak wynika z badań Simmons Market Research, w poprzednim roku ok. dwóch trzecich nastolatków korzystało z usług on-line. Oznacza to 50% wzrost liczby nastoletnich net-surferów w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat. Ankietę przeprowadzono wśród 2373 młodych ludzi. Jeśli chodzi o źródła, z jakich młodzi pozyskują adresy WWW, jedna czwarta nastolatków odpowiedziała, że od znajomych, 19% - z reklam w telewizji, a 17% znajdowało adresy podczas sieciowych wędrówek. Ciekawe, jakie adresy najczęściej wybierali młodociani internauci...

MIĘDZYPLANETARNE DOMENY

Podczas corocznej konferencji Społeczności Internetowej w Genewie 22 lipca rozgorzała dyskusja o... Sieci na Marsie. Wiceprezes MCI Communications (odpowiedzialnej za protokół transmisji używany w Internecie), Vinton Cerf, rozmawiał w Pasadenie (bazie NASA) o stworzeniu nowego, międzyplanetarnego protokołu transmisji danych. Być może wkrótce ujrzymy pierwsze domeny z rozszerzeniem "Mars". Szczegóły konferencji:http://www.isoc.org/inet98/program.shtml.

NAJPIERW WEŹMIEMY MANHATTAN...

Redakcja New York Timesa, kontynuując falę zmian na serwerze, udostępniła bezpłatnie gościom spoza USA usługi gazety on-line. Przypomnijmy, że niedawno NYT stał się portalem oraz udostępnił nieodpłatnie serwis dla amerykańskich internautów. Martin Nisenholtz, prezes New York Times Electronic Media Company, powiedział, że jego firma wreszcie zdała sobie sprawę z gwałtownie rosnącego zainteresowania Internetem poza USA. Serwerhttp://www.nytimes.com ma już 4 mln zarejestrowanych użytkowników (od 1996 r.). Gratisowy dostęp do strony będzie aktualny jeszcze przez pewnien czas, później NYT ma wprowadzić opłaty za korzystanie z niektórych rubryk, takich jak krzyżówka czy archiwa magazynu.

DVD ZDOBYWA RYNEK

Sprzedaż domowych odtwarzaczy DVD na świecie ma do końca br. wzrosnąć do 1,2 mln egzemplarzy - przewiduje firma consultingowa InfoTech z Vermont. Jednocześnie raport InfoTech wskazuje na zwiększenie sprzedaży DVD-ROM-ów w tym roku aż do 6,5 mln napędów. Julie Schwerie z InfoTech twierdzi, że dystrybutorzy filmowi po początkowych wahaniach zaakceptowali format DVD i zdecydowanie inwestują w ten nośnik, zarówno jeśli chodzi o rozpowszechnianie nowych, jak i starych tytułów. Do końca roku na sklepowe półki trafi aż 3000 tytułów (w 1997 r. było ich 732). Gorzej przedstawia się sytuacja z oprogramowaniem na nowym nośniku - do końca br. w USA użytkownicy komputerów będą mieli do wyboru zaledwie ok. 500 tytułów. Wiąże się to z niepewnym stosunkiem firm komputerowych do formatu i zgodności standardu (podobne stanowisko firmy zajęły na przełomie 1991-92r. wobec technologii CD-ROM). Jednak w miarę ugruntowania się formatu i spadku cen, do 2000 r. DVD-ROM wyprze CD-ROM-y i stanie się podstawowym wyposażeniem komputera domowego klasy entry-level - twierdzi Julie Schwerie.

DAVID BOWIE ZSIECIOWANY

David Bowie, jeden z bardziej ekscentrycznych artystów pop, znów zaskoczył wszystkich. Uruchomił on bowiem własny serwer muzyczny http:/www.davidbowie.com, który nie tylko umożliwi fanom poznanie najskrytszych sekretów gwiazdora czy nawiązanie rozmowy w Sieci. Za cenę zwykłego dostępu do Internetu (niestety tylko w USA i Kanadzie) abonenci otrzymają własny adres poczty elektronicznej (zakończony nazwą domeny - davidbowie.com), najświeższe wiadomości muzyczne, przygotowywane przez serwer Davida, rekomendacje płyt podpisywane przez niego, zdjęcia na żywo ze studia nagraniowego, z koncertów i zza kulis, rzadkie nagrania, gadżety i wiele innych.

WIRTUALNY OXFORD

Najbardziej prestiżowa uczelnia Wielkiej Brytanii, Uniwersytet Oxford, umożliwił studentom z całego świata nauczanie za pośrednictwem Sieci,http://www.conted.ox.ac.uk. Dzięki dotacji Paula Allena (współwłaściciela Microsoftu), program o nazwie TALL podlegający Wydziałowi Nauczania Ustawicznego ma wystartować w styczniu 1999 r. Planowane są już kursy historii, medycyny molekularnej i inżynierii programowej. Niestety, nie będzie można uzyskać stopni akademickich. Dyplomy mają jedynie pomóc już pracującym lub studentom pragnącym poszerzać własne umiejętności. Opłata za kurs (w zależności od jego rodzaju) wynosi od 600 do 1200 funtów brytyjskich.

CENZURA NA BANNERY

Z witryny WRQhttp://www.wrq.com można już ściągnąć program @Guard - automatycznie ukrywający bannery na stronach WWW. Rozwiązanie ma przyśpieszyć wczytywanie internetowych witryn. Większość przedstawicieli wyszukiwarek i internetowych gazet wyraża się o tym projekcie negatywnie, wiadomo przecież, że gros serwerów zarabia przede wszystkim na reklamach bannerowych. Evan Neufeld, ekspert reklamowy z Jupiter On-line, twierdzi jednak, że nowe oprogramowanie raczej zmobilizuje rzetelne serwisy do ograniczenia do niezbędnego minimum liczby bannerów, niż zupełnie wyeliminuje reklamy z Internetu.

HAZARD NA ŚWIECIE

Zarówno Senat Stanów Zjednoczonych, jak i Komisja Europejska badają sprawy hazardu on-line. Z tą różnicą, że KE zamknęła sprawę, jako trudną do rozstrzygnięcia, ale wartą uwagi w najbliższych latach. Natomiast Senat USA zdecydowanie sprzeciwił się hazardowi już teraz, twierdząc że z roku na rok liczba serwerów tego typu rośnie w zastraszającym tempie. Wydał również Akt Prohibicji Internetowego Hazardu oraz zmusił stany, w których obowiązuje inne prawo federalne dotyczące hazardu, do przestrzegania zakazu.