Wiadomości z Sieci

INTERNETOWI POTENTACI


INTERNETOWI POTENTACI

Od Australii do Nigerii liczba internautów rośnie w zastraszającym tempie. Jednak gdy 3 mln australijskich użytkowników Sieci zdobyło dla swego kraju 2 miejsce w stawce 25 najbardziej "zinternetyzowanych krajów", 1000 Nigeryjczyków musi korzystać z linii telefonicznych, które mogą obsłużyć prędkość transmisji na poziomie 9,6 Kbps. Nowy serwis, wprowadzony na rynek przez Headcount (http://www.headcout.com), ułatwił obliczenie aktualnej internetowej statystyki.

Jak wszystkie podsumowania liczby użytkowników Sieci, tak i te informacje nie powinny służyć do bezpośredniego porównywania wartości z różnych krajów. Oczywiście, dla Chin 620 tys. internautów przy populacji obliczanej na 1,2 mld oznacza zupełnie co innego niż dla Polski 1 mln internautów przy 40 mln obywateli. Natomiast warto zwrócić uwagę na jedno - wszystkie te liczby stale rosną.

SPAM KOSZTUJE

Według badań przeprowadzonych przez firmę Novell, w Wielkiej Brytanii straty czasu pracy spowodowane reklamowym spamem, panoszącym się w Internecie, szacuje się aż na 5,1 mld GBR rocznie. Zadziwiający wynik obliczeń oparty jest na analizach specjalnych kwestionariuszy. 75% wypełniających je osób twierdzi, że traci ok. 15 min czasu dziennie tylko na czytanie, kasowanie bądź odpowiadanie na spam. 15% badanych użytkowników Sieci spędza dziennie godzinę na porządkowaniu własnej skrzynki pocztowej.

FILTROWANIE POCZTOWEGO SPAMU

Według przedstawicieli Deja News, darmowe konta poczty elektronicznej oferowane przez firmę są "pierwszym, wolnym od spamu rozwiązaniem, umożliwiającym prowadzenie dyskusji w Internecie". Serwis WWW, zapewniający dostęp do ponad 50 tys. forum dyskusyjnych, przy przesyłaniu odpowiedzi na wiadomości filtruje niepożądaną pocztę. Reklamówki są kasowane, a jedynie zweryfikowane wiadomości docierają do adresatów.

SIECIOMETR

Ciekawscy internauci - znużeni oczekiwaniem na ściągnięcie kolejnej strony WWW oraz sieciową czkawką - mogą w szybki sposób sprawdzić wskaźnik ruchu generowanego przez użytkowników Internetu. Pod adresemhttp://www.internettrafficreport.com/ przygotowano wiele szczegółowych wykresów, ilustrujących m.in. porównanie ruchu w Sieci w ciągu ostatnich 24 godzin, 7 dni, średni ruch pakietów w ostatnich 30 dniach, średni ruch w zależności od pory dnia oraz od dnia tygodnia. Specjalnie przygotowany serwis przekazuje także informacje o aktualnej przepustowości Sieci w wielu wybranych krajach na całym świecie (% zagubionych pakietów, czas odpowiedzi). Jak zwykle, mimo pojawienia się tam naszych sąsiadów, zabrakło w nim Polski.

ZAMIAST ICQ

ICQ zna chyba każdy użytkownik Internetu. Niestety, jakość usług świadczona przez ten serwis, uległa ostatnio znacznemu pogorszeniu, co związanie jest ze stale rosnącą liczbą użytkowników. Jak grzyby po deszczu, pojawiają się zatem podobne rozwiązania. Dwa popularne serwisy wyszukiwawcze Yahoohttp://pager.yahoo.com/pager/download/index.html - Windows 95, NT, wersje dla Internet Explorera oraz Netscape Navigatora - i Infoseekhttp://www.peoplelink.com/v1/down_infoseek/download/index.html - Windows 95, 3.11, Macintosh, PowerPC - starają się wdrożyć własne aplikacje. Niewątpliwą zaletą obu systemów jest małe obciążenie serwisów, co w przypadku ICQ jest coraz bardziej dokuczliwe.

WIDEO W SIECI - REALNETWORKS CZY MICROSOFT

Firma RealNetworks zaprezentowała nową, ulepszoną technologię strumieniowego przekazu danych RealSystem G2. Kolejna edycja systemu zapewnia dźwięk lepszej jakości, nowe technologie filtrowania, zwiększające czytelność obrazu wideo użytkownikom korzystającym z dostępu do Internetu za pomocą modemów. Korzystający z nowego rozwiązania dostawcy zawartości on-line będą mogli łączyć za pomocą efektów przejść przesuwające się napisy o dowolnej kolorowej czcionce, grafikę o wysokiej rozdzielczości oraz strumienie dźwięku i obrazu wideo lub nawet animacje. RealSystem G2 pojawił się na rynku w maju br.

Tymczasem w tydzień po zapowiedziach RealNetworks, Microsoft zaprezentował testową wersję własnego rozwiązania - NetShow 3.0. Publicznie dostępne wersje beta programów NetShow 3.0 server, Theater server oraz Media Player można ściągnąć ze stronyhttp://www.microsoft.com/ntserver/netshow. Nowy Media Player umożliwia odtwarzanie wielu multimedialnych formatów (lokalnych i strumieniowego przekazu danych) m.in. .asf, .avi, .wav, MPEG, QuickTime, RealAudio i RealVideo.

INTERNET EXPLORER BEZ JAVY?

Według niezależnych źródeł, Microsoft zrezygnuje ze wspierania języka Java w minimalnej wersji instalacyjnej kolejnej edycji przeglądarki WWW - Internet Explorer 5.0. Mimo że przedstawiciele koncernu oficjalnie nie potwierdzili tej wiadomości, poinformowali równocześnie, iż aby zbalansować wielkość plików instalacyjnych przeglądarki oraz funkcjonalność, komponenty zapewniające wsparcie dla Javy będzie można pobrać z Sieci później.

WIDEOKONFERENCJE OD PHILIPSA

Elektroniczny gigant wprowadzi na rynek systemy wideokonferencyjne Matchview 230, 330 i 430, przeznaczone dla zwykłych, wymagających i biznesowych użytkowników. Produkty mają korzystać z popularnej wideokonferencyjnej aplikacji NetMeeting Microsoftu. Będą to jedne z pierwszych rozwiązań zgodnych ze standardem kompresji obrazu wideo H.263. Nowy standard ma współpracować z sieciami o większej przepustowości, a także zapewnić lepszą jakość obrazu. H.236 Matchview będzie także obsługiwać starszy standard kompresji H.320.

INTERNETOWA TELEFONIA W NATARCIU

Analitycy rynku, śledzący rozwój internetowej telefonii, oczekują szybkiego wzrostu liczby użytkowników oraz "dramatycznego polepszenia jakości przesyłanego Siecią dźwięku" w ciągu kilku najbliższych lat. SRI Consulting przewiduje, że wykorzystanie tej technologii już niedługo obejmie transmisje faksowe, paging oraz pocztę głosową. "Do 2002 roku telefonia internetowa będzie reprezentować 5% długodystansowych rozmów telefonicznych" - twierdzi Ed Christie, dyrektor SRI Consulting's Media Futures Program. "Jednak z powodu redukcji kosztów za minutę połączenia systemy te uzyskają jedynie 3% udział w obrotach generowanych przez rozmowy na daleką odległość. Oblicza się, że rynek ten obejmujący sprzęt, usługi oraz oprogramowanie w ciągu 5 lat wart będzie 9 mld USD.

JELCYN W SIECI

Na prośbę amerykańskiej stacji telewizyjnej MSNBC rosyjski prezydent Borys Jelcyn zgodził się przeprowadzić internetową pogawędkę z obywatelami Sieci. Sieciowe transmisja "na żywo" z Kremla rozpoczęła się 12 maja o 17.30. Odpowiedzi Jelcyna były tłumaczone na jęz. angielski przez jego osobistego tłumacza. Oficjalna strona WWW Kremla przygotowała własną transmisję "na żywo" dla rosyjskich odbiorców.

GRA W DOMENY

Przykładowa analiza najczęściej używanych słów w internetowych nazwach domen wykazuje, iż największą popularnością wśród klientów cieszą się wyrazy "net" oraz "web". Jak twierdzą specjaliści z Network Solutions, firmy rejestrującej adresy domen kończących się sufiksem .com, .net, .org i .edu, trzecim w kolejności słowem jest "world", czwartym "home". Analitycy uważają, iż wykorzystanie słowa "world" związane jest z globalnym zasięgiem Internetu, a "home" odzwierciedla wzrost zainteresowania firm pośredniczących w handlu nieruchomościami za pomocą Sieci. Network Solutions utrzymuje, iż 65% wszystkich zarejestrowanych nazw domen ma od 6 do 12 liter.

INTERAKTYWNA TELEWIZJA

Dwa giganty świata komputerowego Intel i Microsoft rozpoczęły współpracę nad rozwojem interaktywnej telewizji. Oprogramowanie Intercast Intela zostanie zintegrowane z WebTV for Windows - nową funkcją systemu operacyjnego Windows 98 Microsoftu. Intercast umożliwia stacjom telewizyjnym tworzenie pełnoekranowych interaktywnych programów, łączących obraz telewizyjny z cyfrowymi rozwiązaniami opartymi na HTML-u. Początkowo, zanim rozwinie się baza cyfrowych programów telewizyjnych, firmy skoncentrują się na stacjach analogowych.

DOMENOWY RECYCLING

Właściciel domeny WWW Internmonicalewinsky.com wystawił ją na sprzedaż za 18,5 tys. USD. Tymczasem pośrednik w sprzedaży domen - firma Greatdomains - ma na sprzedaż adres billclinton.com za 10 tys. USD. Twórca firmy Jeffrey Tinsley stwierdził, że jego przedsiębiorstwo dysponuje obecnie 6500 stronami na sprzedaż. Uprzednio ceny na tego typu domeny wahały się od 1000 do 50 tys. USD. Tinsley uważa, że "rynek wtórny nazwami domen oraz rozwiniętych stron WWW w przyszłości przysłuży się społeczności internetowej".

POCZTA ELEKTRONICZNA ZWYCIĘŻA TELEFONY

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Ernst & Young's, wśród 400 menedżerów, uczestniczących w konferencji American Management Association w komunikacji biznesowej, wykorzystanie poczty elektronicznej jest powszechniejsze niż tradycyjnych połączeń telefonicznych. 36% badanych twierdzi, że używa poczty elektronicznej częściej niż jakiejkolwiek innego narzędzia komunikacyjnego, 26% posługuje się raczej telefonem, 15% korzysta z komunikacji twarzą w twarz. Ponad 2/3 respondentów wierzy, że Internet jest niezwykle wartościowym narzędziem pracy na pewnych wyspecjalizowanych stanowiskach.

WÓDKA, VR I BROŃ XXI W.

W niektórych polskich klubach (m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku) za sprawą stacjonarnych konsol VR rozpocznie się wakacyjne wirtualne szaleństwo. Smirnoff Virtual Reality Experience to impreza promocyjna, w której uczestnicy gry "Zone Hunter" wcielać się będą w postać wojowników wyposażonych w broń XXI w. i toczących walkę o przetrwanie w mieście przyszłości.

Jak twierdzą organizatorzy, "najnowocześniejsza technologia i nieokiełznana natura wódki Smirnoff połączyły swe siły, aby w wirtualnej rzeczywistości gry komputerowej stworzyć nowy wymiar świadomości" (?!?).

Przyznać trzeba, że połączenie najnowocześniejszych technologii z gorzelnianą tradycją wydaje się intrygującą mieszanką.