Wideo czyste jak łza

Kinomanów można podzielić na trzy grupy. Pierwsi chodzą bardzo często do kina i twierdzą, że tylko tam oglądanie filmów gwarantuje największe emocje. Drudzy wolą oglądać ulubione filmy w domu, korzystając ze odtwarzacza DVD, zestawu kina domowego i telewizora. Trzecia grupa składa się z komputerowców, którzy swoje pecety zamienili w zestawy kina domowego. Nic w tym trudnego, ponieważ obecne komputery świetnie radzą sobie z wyświetlaniem filmów DVD, a coraz tańsze panoramiczne monitory LCD o przekątnych niewiele mniejszych od telewizorów uzupełniają te multimedialne zestawy. Użytkownicy komputerów mogą również skorzystać z funkcji poprawiających jakość obrazu wyświetlanego na ekranie monitora, które zaszyte są w oprogramowaniu sterującym pracą kart graficznych i w procesorach graficznych. Potrafią to zrobić technologie PureVideo i Avivo opracowane przez firmy Nvidia i ATI.

Czy obraz z filmu DVD wyświetlany przez komputer może być lepszej jakości niż ten pochodzący z tradycyjnego odtwarzacza DVD? Tak, pod warunkiem, że w pececie użyjemy jednej z technologii poprawiania jakości obrazu - PureVideo lub Avivo.

Wideo czyste jak łza

Wyświetlanie filmu wideo w rozdzielczości HDTV zwykle w 100 obciąża procesor komputera. Skorzystanie z technologii PureVideo lub Avivo pozwala odciążyć jednostkę centralną i zapewnia bardziej płynne wyświetlanie plików wideo w wysokiej rozdzielczości

słowniczek - Najważniejsze pojęcia

AACS (Advanced Access Content System) - system chroniący przed kopiowaniem stosowany na dyskach HD DVD i Blu-ray.

HDCP (High-Bandwidth Digital Content Protection) - technologia ochrony przed kopiowaniem, blokująca transmisję niezaszyfrowanych plików wideo high-definition przez cyfrowe złącza DVI lub HDMI.

ICT (Image constraint token) - funkcja programowa wykorzystywana w systemie ochrony treści AACS (Advanced Access Copy System). Automatycznie zmniejsza jakość obrazu high-definition do rozdzielczości 540 linii w pionie, kiedy odtwarzacz HD podłączony jest do monitora analogowego.

H.264 - występuje także pod nazwą MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding). Jest to standard kompresji materiałów wideo o większym stopniu kompresji niż inne formaty. Stosowany głównie do kompresji filmów umieszczanych na płytach Blu-ray i HD DVD.

VC-1 - kodek wideo bazujący na technologii Windows Media Video 9. Filmy na płytach HD DVD i Blu-ray kodowane są z użyciem VC-1. Kodek ten zmniejsza złożoność procesu dekodowania materiałów high-definition dzięki ulepszonej obróbce wideo. VC-1 dekoduje film HD dwa razy szybciej niż kodek H.264 przy dwu- do trzykrotnie wyższej kompresji w stosunku do formatu MPEG-2.